Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile Miyim Diye Merak Mı Ediyorsunuz?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamile Miyim?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir; Gebelik belirtileri her kadında aynı olmayabilir. Hatta bazı kadınlar gebelik belirtileri göstermeden de hamilelik süreci yaşayabilmektedirler. Ancak bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Gebelik belirtileri kişinin bünyesine göre farklılıklar göstermektedir. Hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız ve gebelik belirtilerini merak ediyorsanız bu yazımızı inceleyerek gebelik belirtileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtilerinin en başında gelen durumlardan biri reg-l tarihindeki gecikmelerdir. Beklediğiniz tarihte reg-l olmamışsanız hamile kalma ihtimaliniz yüksektir. Fakat her reg-l tarihi gecikmesi hamile kaldığınızın göstergesi değildir. Mevsimsel değişiklikler, sinir, stres, psikolojik rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlar da reg-l düzenini etkileyebilmektedir. Eğer çok anormal bir gecikme söz konusu olursa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Gebeliğin bir diğer belirtisi ise göğüslerde meydana gelen hassasiyetlerdir. Göğüslerinizde karıncalanmalar olabilir. İlerleyen zamanlarda göğüsleriniz şişebilir veya büyüyebilir. Üstünüzü giyinirken veya fazla hareket ettiğiniz zaman göğüslerde oluşan hassasiyeti hissedebilirsiniz. Yalnız bu durum reg-l tarihinin yaklaştığının habercisi de olabilir. Gebelik belirtileri arasında aşırı yorgun olma hali de söz konusudur. Gün içindeki yoğun temponuz dışında bir yorgunluk hissedebilirsiniz. Bunun sonucu olarak kendinizi depresyonda hissedebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Neler Yapılmalıdır?

Yapmanız gereken bol bol dinlenmektir. Gebelik sırasında rahim büyür bu da idrar torbasına baskı uygular. İdrar torbasına uygulan bu baskı sonucunda ise sık sık tuvalete çıkabilirsiniz. Bu da gebeliğin belirtileri arasındadır. Rahmin yaptığı baskılar sonucu vücuda yeterli kan pompalanamaz ve baş dönmesi meydana gelir. Baş dönmesi de bu nedenle gebelik belirtisi sayılmaktadır. Ancak yapılan araştırmalarda bu durumun çok fazla görülmediği ortaya çıkmıştır.

Gebelik belirtilerinin getirdiği özelliklerden biri de açlık hissi ve aşermedir. Hormonal ve psikolojik dengesizlikler sonucunda canınızın istediği yiyecekleri yeme ihtiyacı duyarsınız ve devamlı aç kendinizi hissedersiniz. Hamilelik döneminde kokulara karşı olan hassasiyetiniz de artmaktadır. Bu durum çoğu kadında meydana gelmektedir. Hormonlarda ki değişiklikler sonucu burnun koku alma duyusu gelişir. Gebelik hormonları yüzünden bazı mide problemleri de başınıza gelebilir.

Kusma bu mide problemlerinin ön önemlisidir. Kusma ve bulantı dışında mide de yanma da meydana gelebilmektedir. Duygularda değişiklikler, kilo artışları ve vücut ısısının yükselmesi de gebelik belirtilerindendir. Son olarak tutunma kanaması denilen bir olay vardır.  Gebeliğin ilk haftalarında oluşur. Reg-l kanamasından farklı olarak açık renkte leke gelir ve 1-2 gün sürer. Gebeliğin oluştuğuna işaret etmektedir.

Temel gebelik belirtileri böyledir. Ancak daha farklı durumlarda yaşanabilmektedir. Hamilelik belirtileri her kadında farklılık göstermektedir. Siz de hamilelikten şüpheleniyorsanız ve bu belirtiler sizde de varsa kesin sonuç için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (3)