Kaburga Nedir

Kaburga Nedir?

Kaburga Nedir;
1) Eğe kemiği denilen, arkada bel kemiğine, önde göğüs kemiğine bağlı kemiklerin meydana getirdiği kafes. Eğe (kaburga) kemikleri, yassı, az çok uzun ve yay biçimindedir, insanda 12 çift olup, üst yedi çifti, önde, doğruca göğüs kemiğine bağlıdır. Bunların altında bulunan, yine karşılıklı üç çift, kıkırdaklı uçlarla birbirine, sonra tek kıkırdakla göğüs kemiğine bağlanmıştır. Son iki çift, öbürlerinden kısadır ve ön uçlar hiçbir yere bağlı değildir. Kaburga, göğüs boşluğu içindeki organları korur ve solunumu sağlar.

2) Gemilerde, dış kaplamanın bağlandığı iskelete de kaburga denir.

Kaburganın Görevleri

Akciğerleri, kalbi ve karaciğeri mekanik olarak korumak ve destek sağlamak, soluk alıp vermede diyaframa yardımcı olmaktır. Ayrıca kaburgalar, omuz ve karın kasları için geniş bir taban meydana getirirler.

Soluk alırken kaburgalar yukarı kalkar. Bu hareket diyaframın hareketi ile birlikte göğüs boşluğunun genişlemesine ve böylece akciğerlerin içine burundan hava dolmasına sebep olur. Göğsün genişlemesi; beyin sapındaki soluk alma merkezinin sinir yolları vasıtasıyla kaburga kaslarına sinyal yollaması sonucu gerçekleşir. Bu kasların kasılması ile kaburgalar arasındaki mesafe artar. Soluk almadan sonra diğer kaburga kasları kaburgaları tekrar bir araya çeker ve göğüs kafesini daraltıp soluk vermeyi sağlar.

Kaburga kemiklerinin ilikleri, vücudun kan yapma sisteminin önemli bir kısmını meydana getirir. Bu yüzden kaburga iliği, uzun kemik iliklerinin aksine kırmızıdır, sarı yağ dokusu azdır. (Wikipedia)

 

Yorumları Gör (3)