Kalori Hesaplama

Kalori Hesaplama
Net bir kalori hesabı yapabilmek için, öncelikle o an, ne kadar kalori aldığınızı bilmeniz gerekir. Bunu bir besin günlüğü tutarak yapabiliriz. Günlüğü en az bir hafta boyunca tutup, yediğiniz her şeyi yazıp, bunların kalori değerlerini toplayıp, yediye bölerseniz, günde ortalama kaç kalori almış olduğunuzu bulursunuz.

Bir diğer yöntem de, bu formülü kullanarak, aldığınız yaklaşık kalori hesabım tahmin etmektir: Yaşınız otuz ya da altındaysa, kilonuzu 6.7 ile çarpıp 487 ekleyiniz. Yaşlan 31-60 arası olan kadınlar, kilolarını dörtle çarpıp, 829 eklemelidir. Daha sonra elde ettiğiniz rakamı da, hareketsizseniz (hiç egzersiz yapmıyorsanız) 1.3, az hareket ediyorsanız, (haftada üç ilâ dört kez, bir saat boyunca egzersiz yapıyorsanız) 1.5, orta derecede hareketliyseniz (haftada dört ile beş kez, bir saat boyunca egzersiz yapıyorsanız) 1.6 ve çok hareketliyseniz (haftanın hemen her günü bir saatlik egzersiz yapıyorsanız) 1.9’la çarpınız.

Günlük aldığınız kalori miktarını bulduktan sonra, Foreyt’in 100 / 100’lük modelini uygulayınız. Yâni; ayda bir-iki kilo vermek için, her gün 100 kalori daha az alıp, 100 kalori yakacak kadar da egzersiz yapınız. Bu, ekmeğinizin üzerine sürdüğünüz yağdan vazgeçip, günde yirmi dakika yürümekle yapabileceğiniz kadar, kolay bir işlemdir.

Yorumları Gör (4)