Kürtajdan Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilebilir ?

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilebilir ?
Kürtajdan sonra cinsel ilişkiye en az 1 hafta ara verilmelidir. Oluşabilecek komplikasyonlara karşı ve bunların başında enfeksiyonlar gelmektedir. Hatta bu süre 10 güne kadar uzatılabilir. Buna hekim karar vermektedir. 1 hafta veya 10 gün sonra cinsel hayata başlanabilir şeklinde.

Neden bu kadar süre ara verilmektedir ?

Her şey den önce enfeksiyonun engellenmesi için. Çünkü hastada 1 hafta 10 kadar sürede az da olsa küçük kanamalar olabilmektedir. O kanama süresince cinsel ilişki enfeksiyon oluşacağından son derece sakıncalıdır. Onun için bu süre mutlaka beklenmelidir.

Cinsel ilişkiyle beraber hastaya denize girmesi, havuza girmesi veya küvette banyo yapması yasaklanır cinsel ilişkiyle beraber. Hepsinin amacı ortaktır. Enfeksiyon oluşmaması açından bu yasaklar uygulanmalıdır. 1 hafta 10 gün sonra yasaklar kalmakta ve cinsel ilişki faaliyetlerine devam edilmektedir. Ama tabi ki hastaya korunması açısından tekrarda başına böyle bir kaza gelmemesi için mutlaka korunarak cinsel ilişkiye girmesi tavsiye edilmektedir. Bir de hastanın ağrıları devam ediyorsa 1 hafta sonrasında veya 10 günden sonra ve kasık ağrıları da var ise o zaman daha hafif bir cinsel ilişki önerilmektedir.

 

Yorumları Gör (6)