Lifli Bitkiler Nelerdir?

Lifli Bitkiler Hangileridir? Lifli Bitkiler Ne İşe Yarar?

Lifli Bitkiler Nelerdir? Lifli Bitkiler Ne İşe Yarar?

Lifli bitkiler nelerdir ve ne işe yararlar? bu yazımızda bunları detaylıca açıklayacağız. Bundan önce lif nedir onu söyleyeyim Lif; besinlerin bağırsakta sindirildiği kısımda işlev gören bir maddedir. Bu anlamdan yola çıkarsak lifli bitkiler sindirim sistemine yardımcı olan bitkiler olmaktadır. Tabi lifli bitkilerin de çeşitleri vardır ancak biz size önemli olan bilgileri verelim gerisine karışmayalım istedik.

Onun için şimdi nedir bu bitkiler onları anlatalım. Bu bitkilerden faydalandığınız sürece sindirim sisteminiz dengeye girer, kabızlık sorununa kesin çözüm olur, iki çeşidi vardır. Suda çözünen lifli bitkiler ve suda çözünmeyen lifli bitkiler olmak üzere iki çeşidi vardır. İki çeşidi de farklı hastalıklar için kullanılmaktadır. O yüzden burada bir problem yoktur. Sanırım buraya kadar her şeyi anladık. Şimdi devam edelim ve bitkileri tanıtmaya başlayalım.

Lifli bitkiler nelerdir?

Lifli Bitkiler Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Meyve ve Sebzeler

Meyvelerden örnek verecek olursak çekirdekli meyvelerin kabukları fazla derecede lif içerir bunlardan örnek vermek gerekirse Elma Kabuğu buna en güzel örnek olur. Ananas, üzüm, çilek, erik, kavun bu tarzda devam eder. Sebzelerden de pancar, lahana, kereviz, şalgam, havuç bunlara örnek verilebilir.

Tahıllar:

Yulaf tahılları en çok lif barındıran tahıllardır. Kepek ekmek bunlar arasında önemlidir. Kahvaltıda çay ile birlikte tüketilmesi önerilir. Yulafla birlikte meyve ve sebze tükettiğiniz takdirde birkaç haftaya kabızlık sorununa da çare bulmuş olarak buraya yorum yazacaksınız.

Baklagiller:

Baklagiller de lifler açısından zengin besinler olarak kabızlığa iyi gelmektedir. Mercimek, nohut, fasulye gibi ürünlerde bol miktarda lif vardır. Bunlardaki lifler meyvelerdeki liflerden 1/3 oranında daha fazladır. O yüzden yemeklerinizi bu tarz baklagillerden seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (6)