Polen Alerjisi Nedir? Polen Alerji İlacı

Polen Yani Bahar Alerjisi Nedir? Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

Polen Alerjisi Nedir? Polen Alerji İlacı

Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Diğer isimleri saman nezlesi ve mevsimlik alerji olan polen alerjisi bitkilerden ve ağaçlardan kaynaklanan bir alerji türüdür. Ağaçların yılın belirli aylarında çeşitli böcekler ve rüzgarlar vasıtasıyla yaydıkları polenlerden meydana gelen alerjik reaksiyonlar sonucu oluşur. Solunum yollarını etkileyerek vücudun yabancı maddelere karşı faaliyet gösteren bağışıklık sisteminde tepkilere yol açar.

Bağışıklık sistemimiz solunum yollarının başlangıcı olan burnumuzda ve göz çevresinde hassasiyet oluşturur. İnsanın hapşırmasına, burnunun akmasına, gözünün yaşlanmasına, kaşınmasına ve iltihaplanmasına yol açabilir.

Polen alerjisi her yaştan ve cinsiyetten insanda görülebilir ancak tepki ve belirti olarak kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

İki mevsim arası geçiş aylarında rüzgarların yardımı ile döllenme amaçlı havaya salınan polenler irili ufaklı hacimlere sahip oldukları için fark etmeden solunum yollarımızda yerleşebilirler. Biz iri olanlarından kaçtığımızı düşünürken toz halinde olanlar çoktan bağışıklık sistemimizde uyarılara yol açmıştır bile.

Polen Alerjisi Belirtileri

Burunda akma, kaşınma, tıkanma ve hapşırmaya neden olan polen alerjisinin belirtileri arasında aynı zamanda gözlerin şişmesi, kaşınması ve sulanması da olabilir. Alerjik astımlı hastaların astımlarını da tetikleyebilir. Yakınınızdaki kişiler sizin nezle ya da grip olduğunuzu söylerler. Bağışıklık sisteminin hareket halinde olması ve enerji sarf etmesi yüzünden insanlarda halsizlik görülebilmektedir. Üst solunum yolundaki aktivasyon yüzünden kişi dikkatini toplamakta güçlük çekebilir.

Alerji Testi

Hekimler polen alerjisi olup olmadığınızı alerjik iğne testi ile belirleyebilirler. Derinizde yapılan alerjik testi ile ne tür maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterdiğiniz tespit edilir ve alabileceğiniz önlemler anlatılır. İğne testinin yanında kan değerleri testi de kullanılabilir.

Polen alerjisi olan kişilerin genelde her türlü toz ve sigara dumanına karşı da reaksiyon gösterdikleri görülmüştür. Ev havalandırması mevsim geçişlerinde polenlerin uçuşmadığı saatlerde yapılmalı ve günlük duş almaya özen gösterilmelidir.

Polen Alerji İlacı, Polen Alerjisi İçin İlaç;

Polen Alerjisi Nedir? Polen Alerji İlaçları

Polen Alerji İlacı; Yukarıda yazılı neden ve nedenlerden dolayı sabahları çok hapşuruyorsanız, toz, parfüm gibi şeylerde hapşuruyorsanız yani kısacası alerjiniz var ise, Desmont, Crebros, Aerius, Zyrtec  gibi ilaçları kullanabilirsiniz. Hangisi diye soracak olursanız, deneyeceksiniz maalesef. Evet deneyeceksiniz; çünkü bünyeden bünyeye etki tesiri farketmektedir. Şahsen ben Desmont kullanıyorum, diğerleri pek etki etmemişti.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (8)