Stein-Leventhal sendromu Nedir

Stein-Leventhal sendromu Nedir

yumurtalık dokusunda çok sayıda kist oluşması, âdet kanamalarının düzensizleşmesi ya da kaybolması, yumurtanın oluşmaması, kısırlık, yüz ve gövdede kıllanma ve aşırı kilo almayla ortaya çıkan iç salgı bozukluğu. Yumurtalık sıklıkla büyümüş, organın dışını kaplayan kapsül kalınlaşmıştır. Yumurtalar olgunlaşmaz, yumurtlama ya da sarı cisim (corpus luteum) oluşumu da gerçekleşmez. Dölyatağının iç yüzünü döşeyen endometri-um ve dölyolundaki hücrelerde, normal olarak yumurtlamadan sonra progesteron etkisiyle ortaya çıkan değişiklikler görülmez. Serumdaki lutein yapıcı hormon (LH) düzeyi aralıklarla artar, buna karşılık foli-kül uyarıcı hormon düzeyi normal ya da normalin altındadır.
Stein-Leventhal sendromunda kesin tanı ancak cerrahi girişimle yumurtalıktaki kistlerin görülmesiyle konur. Ayrıca leğen bölgesinin dölyolundan elle muayenesi, bu bölgede uygulanan endoskopi ve X ışını muayenesi de yumurtalıklardaki kistleşmeyi belirlemeye yardımcı olur.

Stein-Leventhal sendromunun temelinde bir enzim kusuru nedeniyle yumurtalıklardaki steroit hormonu salgısının bozulması yatar. Bunun sonucunda erkek eşey hormonlarının (androjen) salgısı anormal derecede artar. Yumurtalıklardan salgılanan androjenlerin düzeyi doğum kontrol haplarıyla düşürülebilir. Tedavide ayrıca böbreküstü bezlerinden salgılanan androjenlerin düzeyini düşüren ve âdet kanamalarını yeniden başlatıp döllenmeyi mümkün kılan steroitler de kullanılır. Yumurtalıkların her ikisinden dilim biçiminde bir parçanın cerrahi girişimle çıkarılması sıklıkla âdet kesilmesi ve kısırlığı düzeltir. Gonadotrop hormon salgısını baskı altına alan klomifen ya da folikül uyarıcı hormon ve insan koriyon gonadotropini hormonu da yumurtlamanın yeniden başlamasını sağlayabilir.

Yorumları Gör (2)