Tuzlu Çubuk Kraker Tarifi

Tuzlu Çubuk Kraker Tarifi; evinizde çok kolayca yapabileceğiniz Tuzlu Kraker tarifini sizin için hazırladık. Evet siz de Tuzlu Çubuk Kraker yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 Kilo un
  • 25 Gram tuz
  • 50 Gram Şeker
  • 3 Yumurta
  • 5 Gram yaş maya

Baton Sale Tuzlu Çubuk Kraker Yapılışı

Tuzlu Çubuk Kraker Tarifi

Unu havuz şeklinde, ortasını açarak eleyerek başlayın. Tuzu istediğiniz bir tarafa diğer tarafa da şeker dökün. Yumurtayı havuzun ortasına kırın. Az bir suda beklettiğiniz maya ekleyin ve yumurta ile birlikte yedirin. Yağ ekleyin. Yağ, yumurta ve mayayı iyicene birbirine yedirin. Bu işlemi bitirdikten sonra undan karışıma alarak yavaş yavaş yoğurmaya başlayın. Yoğurmaya sert bir hamur elde edene kadar devam edin. Kıvamını bulduğunuz an su eklemeyi bırakın. Yumak şekline getirin ve dinlenmeye bırakın.

Biliyorsunuz hamur dinlendikten sonra daha rahat açılır. Altını unladığınız tepsiye, çubuk şekline getirdiğiniz, kalın parçaları koyun. Buzdolabına koyun ve 20 dakika bekletin. Buzdolabınızdan çıkardıktan sonra artık son şeklini verin hamurlara. Tepsiyi de yağlamayı unutmayın, uzunlamasına. Yaptığınız şeritleri dizerek, üstlerine yumurta akı sürün. Susam dökün. 165 derece fırında pişirmeye bırakın. Pişene kadar fırını takip edin.

Afiyet olsun.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Yorumları Gör (7)