Üre Nedir? Üre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üre Nedir? Üre Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üre, böbrek yetmezliğinin son dönemlerinde ortaya çıkan, kandaki üre seviyesinin normalin çok üstüne çıkması halidir. Kanda üre yükselmesi birçok nedene bağlı olabilir. Yetersiz sıvı alımı da buna bir nedendir. Protein ve tuzdan zengin beslenmek te kandaki üre seviyesini artıran sebeplerdendir.

Bunun dışında böbreğe bağlı yapısal bozukluklardan veya hastalıklardan da meydana gelebilir. Böbrek vücutta asit-temel dengesini kurmakla yükümlüdür. Eğer böbrek yetersizliği mevcut ise azot metabolizmasının son ürünleri kanda artış gösterecektir.

Ürenin idrarla dışarı atılamayıp kanda birikmesine üremi denir. Bir anlamda idranin kana karisma durumudur. Ürenin yukselmesi toksik bir durumdur. Komaya hatta ölüme neden olabilir.

Üremi genellikle sinsi olarak başlar. İlk olarak yorgunluk ve kas zayıflığı ile kendini gösterebilir. Dilde paslanma, ağızda kuruluk ve yanma sık rastlanan şikayetlerdir. Nefeste amonyak kokusu vardır. Yüksek tansiyona bağlı olarak kalp yetmezliği de meydana gelebilir. Zayıflamaya yol açsa bile çoğu zaman bu durum ödeme bağlı olarak farkedilmeyebilir. İlerlediği takdirde, bilinç bulanıklığı ve hatta komaya kadar gidebilir. Kesin teşhis için kan tahlili şarttır.

Üre tedavisi buna yol açan hastalığa bağlıdır ve genellikle hastanede, yatak istirahati ile olur. Su ve elktrolit dengesinin çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi belirtilerin azaltılmasında yaygın olarak kullanılır. İlaç tedavisinin yanı sıra asıl olan diyaliz tedavisidir. Çok ileri durumlarda böbrek nakli gerekebilir.

Kandaki üre ve zararlı maddelerin yükselmemesi için alınacak en iyi önlem günlük alınan sıvı miktarını artırmaktır. Bu da bol su içmeyle olur. Bunun yanısıra tuz alımı da sınırlanmalıdır. Böbrek yetersizliği söz konusu ise protein alımı da azaltılmalıdır. Kandaki urik asit seviyesinin yüksekliği gut hastalığı ve böbrek taşları için de risk altında olunduğunu gösterir ki bu nedenle urik asit seviyesi düşük bir beslenme tarzını benimsemek ve bol sivi alimina yonelik bir diyet çok önemlidir.

Yorumları Gör (8)

İlgili Gönderi