Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay Nelere İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları

Bu yazımızda sizlere yeşil çayın faydaları hakkında bilgiler vereceğim. Öncelikle yeşil çayın tarihi çok eskilere dayanmaktadır ve ilk olarak Çin‘de ortaya çıkmıştır. Belli dönemlerin popüler olan çayıdır diyebilirim. Şimdilerde nasıl Rize çayı popüler ise 🙂

Son yıllarda yapılan araştırmalarda yeşil çayın, kanser hücrelerini öldürdüğü, diyabet hastalarına iyi geldiği, kolesterol ve tansiyon hastalarına iyi geldiği, yağ yakılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış bir mucizedir.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları
  • Antioksidanlardan meydana gelir.
  • Kanser hücrelerini yavaşlatır.
  • Kolesterol hastalarına iyi gelir.
  • Kalp sağlığına iyi gelir.
  • Diyabet hastalarına iyi gelir.
  • Tansiyon hastalarına iyi gelir.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Su dengesini korumaya faydası vardır.
  • Bağışıklık güçlendirir.
  • Yağ yakıcı özelliğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil çayın faydaları aslında saymakla bitmez. Araştırmaların sonuçlarını az önce sizinle paylaşmıştım. Özellikle Asya ülkelerinde araştırılmaktadır.

Yeşil Çay Nelere İyi Gelir?

Zayıflamaya olan etkisi: Yeşil çay metabolizmaya etki eder bu da doğal olarak zayıflamanıza yardımcı olur ayrıca yağ yakıcı özelliği de bulunmaktadır.

Kansere olan etkisi:  Günde 2-3 bardak yeşil çay içen insanların diğer insanlara göre daha sağlıklı oldukları tespit edilmiştir. Özellikler kanser hücrelerine karşı etkin kalkan görevi görmesi açısından çok önemlidir.

Diş sağlığına olan etkisi: Dişler üzerinde biriken tartarlar, plaklar vb. diş çürümesine neden olan olumsuz durumların yeşil çay ile birlikte azaldığı tespit edilmiştir. Sanıyorum bunun sebebi, yeşil çay genel olarak bakteri birikimine engel olmaktadır. Dişler üzerinde biriken bakterilere de bu şekilde engel olunabilmektedir.

Yeşil çayın bazı yan etkileri de mevcuttur. Bunlar sizin kullandığınız ilaçlara göre ortaya çıkan yan etkilerdir. Bu durumda doktorunuza danışarak yeşil çay kullanıp kullanamayacağınızı sormalısınız.

Örneğin; kalp ilaçları, antibiyotikler, anksiyete ilaçları, yüksek tansiyon ilaçları, aspirin, kanserde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları gibi ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmadan bu çayı tüketmeyiniz. Kesin olarak emin değilim ancak bu ilaçlarla birlikte etkileşime geçerek sizi farklı boyutlara götürebilir ne olacağını kestiremeyebiliriz bu yüzden işimizi garantiye almakta fayda olacaktır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı Facebook

Kaynak: insaglik

Yorumları Gör (1)