Yüz nakline estetik cerrahlar 10 puan verdi

Türkiye’nin ilk yüz nakline cerrahlar tam puan verdi. Ameliyattan 3 gün sonra yayımlanan fotoğrafı inceleyen estetik uzmanlar, “Dünyada bu kadar iyisi yapılmamıştı” dedi.

EN ESTETİK YÜZ NAKLİ BİZİMKİ
Doç. Dr. Selahattin Özmen (Gazi Üniversitesi Yüz Nakli Ekibi Başkanı): Biz de izin aldık ancak ilk nakil Antalya’da gerçekleşti. Ameliyata bugün 10 üzerinden 10 veriyorum. Amerika’daki ilk tam yüz naklinde çok özenilmemişti oysa biz estetiğe çok önem veriyoruz. Burada yanık hastası olduğu için kemikler çok sorunlu olmadığından yüz gayet uyumlu olmuş. Renk uyumu da gayet başarılı. Biz Ömer Özkan ile 1988’ten beri beraber büyüdük. Ben ya da Ömer yapmış fark etmez. İnşallah bir vücut reddetmez. Bizim zaten erkek hastamız yoktu, kadın hastamız var. Hatta bir hastamız arayıp “Keşke bana takılsaydı hocam” dedi.

10 ÜZERİNDEN 10 VERİYORUM
Prof. Dr. Necmettin Kutlu: 10 üzerinden 10 veriyorum. Söylenecek hiçbir şey yok. Tebrik ediyorum. Cerrah olarak çok heyecanlandım. Şimdi de reddetmesin diye dua ediyorum. Hastanın yabancı bir yüzü kabul etmesi zaman alacak. Ancak her şeye rağmen çok büyük bir iştir.

BUNUN ÜZERİNDE AMELİYAT YOK
Prof. Dr. Reha Yavuzer/ Türk Plastik Cerrahi Derneği: Dünya üzerindeki en büyük ameliyat budur. Bunun üzerinde ameliyat yok. Çok çok başarılı buldum. Bir insanın yüzünü nakletmekten bahsediyoruz basit bir burun ameliyatında bile burun bir yılda oturur. Türkiye’de Prof. Dr. Mehmet Haberal organ naklinin öncülüğünü yaptı ve bugünlere gelindi. Türk Plastik Derneği olarak da oradaki ekiple gurur duyuyoruz. Cesaret edilip yapılmış olması başlı başına büyük bir başarı.

SEVİNÇTEN AĞLADIM
Prof. Dr. Münci Kalayoğlu: Prof. Dr. Ömer Özkan’ın başkanlığındaki organ nakli ekibinin başardığı total yüz nakli, kol ve bacak nakli ameliyatlarını duyduğumda sevinç ve heyecandan gözlerim yaşardı. Türk tıbbı için bir dönüm noktasıdır. Bu sadece cerrahi bir tekniğin uygulanması değildir. Bu gibi organ nakilleri ameliyat öncesi ve sonrası bakım, immünolojik çalışmalar, immünsupresif tedavi, koruyucu enfeksiyon, psikiyatri gibi yan dalları da ilgilendirmesi nedeniyle birçok bilim dalını yan yana getirir. Akdeniz Üniversitesi’nin bu atılımı tüm genç doktorlara çalışma şevki ve arzusu getirecek bir başlangıç oldu.

ÇOK GÜZEL BİR YÜZÜ OLABİLİR
Prof. Dr. Onur Erol: Yapılan iş tek kelime ile süper. Türkiye’de plastik cerrahinin geldiği yeri gösteriyor. Kendisini tebrik ettim ve tüm dünyadan da bizim cerrahlara tebrik yağıyor. Yüzün şekli bir yıl sonra ortaya çıkacak, şu anda gördüğümüz görüntü aldatıcı olabilir ama küçük damarlar tutarsa gerisi kolay. Nakledilen yüz tutarsa gerisi çok kolay halledilir ve çok güzel bir yüze sahip olabilir.

BAŞBAKAN: ELLERİNE SAĞLIK HOCAM
Başbakan Tayyip Erdoğan, aynı anda yüz ve çift kol nakli gerçekleştirerek dünyada bir ilki gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan’ı telefonla arayarak, “Ellerine sağlık hocam, seni yürekten kutluyorum. Sen Türkiye’nin aydınlık yüzüsün. Tebrik ederim, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Özkan’ı ayrıca CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da arayarak tebrik etti. Büyük ses getiren nakillerin ardından ABD’den Avrupa ülkelerinden dünya tıp çevrelerinden ve dünya basın kuruluşlarından Prof. Dr. Özkan’a telefon yağıyor. Özkan’a yurtdışından tebrik ve röportaj teklifleri geliyor.

Yorumları Gör (4)