10-12 Aylarda Gelişim özellikleri
10-12 Aylarda Gelişim özellikleri

10-12 Aylarda Bebek Gelişim Özellikleri

10-12 Aylarda Bebek; Yardımsız ayağa kalkabilir.Tutunarak yürür.Erken yürüme görülebilir. Ortalama yürüme zamanı 13-15 aylar arasıdır. Yatma durumundan oturmaya geçebilir.Düşmeden,eğilebilir. Çevrede gördüğü davranışları taklit edebilir.

Parmaklarını deliklere sokmaya çalışır;halkaları yakalar. Yetişkinlerin sallanarak ve vurarak yaptığı oyunlardan zevk alır. Üç küpü yan yana getirmeye çalışır. Ulaşmak istediği nesneyle arasındaki engeli kaldırabilir. Amaç-sonuç bağlantısını kura bilmektedir. Bu ilk zeka belirtisidir. Nesneleri son kayboldukları yerde değil,ilk denemede bulduğu yerde arar.

Topu karşısındaki kilşiye atma denemeleri yapar. Önceden anlama,kestirme görülür.Annenin kalkmasının onun gideceğine işaret olduğunu sezinlerve ağlayabilir. Yabancılardan çekinme ve korkma görülür. Kendini besleme isteği gösterir. Kaşığı kullanmak ister. Kahkaha ile gülebilir. Sevgi gösterir.

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook

Hakkında Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

Okudunuz mu?

Pamukçuk Hastalığı ve Tedavisi

Pamukçuk Hastalığı ve Tedavisi

Neredeyse yeni doğan bebeklerin yarısına yakınında görülen bir hastalık olan pamukçuk hastalığı nedir neden olur …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir