Ağız ve Diş SağlığıGenel Sağlık

20’lik Diş Ağrısı (Yirmilik Diş Ağrısı)

20'lik Diş Çekilmesi - Yirmilik Diş

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

3.azı dişleri olarak bilinen 20’lik dişler 30 yaşından sonra çıkmazlar, 15-16 yaşları arasında oluşmaya başlarlar ve çenede kendilerine uygun yer bulamazlarsa damak içerisinde gömülü kalırlar. Çıkan 20’lik dişler uzman tarafından kontrol edilmeli ve çekilmesi gerekiyorsa çekilmelidir bu kişiden kişiye göre farklılık gösteren bir durumlardır doğru pozisyonda yerini almış dişlerin çekilmelerine gerek yoktur.

Çürüklerin oluşması gibi durumlarda; Yirmilik diş yeni çıktığı dönemde, gömülü kalması gibi durumlarda dişin oluşturduğu yuvanın içerisi yiyecek atıklarıyla dolar ve o bölgeler diş fırçasının zor ulaştıkları bölgeler oldukları için buranın temizliği diğerlerinden daha zordur ve yuvada oluşan bakteriler hem yirmilik dişi hemde çevresinde ki dişleri çürütür. Böyle bir durumla karşılaşılmadan dişler çekilmelidir.

Yirmilik Diş Ağrısı

20'lik Diş Ağrısı - Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
20’lik Diş Ağrısı – Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişlere basınç uygulanması gibi durumlarda; 20’lik dişler çenede kendilerine uygun yer bulamadıklarında diğer dişlere basınç uygularlar buda diğer dişlerin güçsüz düşmesine, ağrılara ve çürümeye neden olur. Bu gibi durumlarda 20’lik dişin çekilmesinde fayda vardır.

20’lik Diş Ağrısını Önlemek Adına Yapılabilecekler

Yarım su bardağına bir çay kaşığı tuz ilave edilerek ağız iyice çalkalanmalıdır
Diş çürükleri nedeni ile oyuk oluşmuşsa oraya çok az karanfil yağı pamuk yardımıyla konulabilir. Çok fazla kullanıldığı taktirde diş etinde sızlamaya neden olabilir. Karanfil yağı yumuşak dokuları tahriş edici özelliğe sahiptir.

Şiddetli 20’lik diş ağrılarında mutlaka bir uzman tarafından diş kontrol edilmeli ve çekilmesi gerekiyorsa çekilmelidir. Aksi taktirde ağrılar azalmadığı gibi diş eti hastalıklarına da yakalanma riskiniz artar. Erken müdahale her zaman için sizi sağlıklı bir sonuca götürecektir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı