4-10 Aylarda Gelişim Özellikleri
4-10 Aylarda Gelişim Özellikleri

4-10 Aylarda Gelişim Özellikleri

4-10 Aylarda; Sırt üstü durumundan yan yatmaya geçebilir.Emekleme denemesi 5. ayda görülür.7. ayda,sürünme ve emekleme gelişir. 8.ayda tam dönüş görülür. Uzatılan nesneyi yakalamaya çalışır.6.ay içinde terredütlü yakalama görülür.8,9.aylarda iki küpü bir araya getirebilir. Ustaca yakalama 9. ayda görülür.Aynı ay içinde hangi elini seçtiğini belli edebilir. Sonra bu eli değiştirebilir.

Katı mamaları,4.ayın sonu ve 5.ay içinde yiyebilir. Anlamlı sesler ve heceler çıkarmaya başlar,taklit yeteneği gelişmektedir. Destekle oturabilir.Omuz ve baş konturolü gelişmiştir.7.ay içinde desteksiz oturma görülür. Yardımla ayakta durabilir.Tutunarak durma 9. ve 10. ayda görülür.Emeklemede ustalaşmıştır. Göz ve el koordinasyonunun başlangıcı 4. aya raslar.

6.ay içinde tanıdık ve yabancı yüzleri ayırt etme başlar.Seçicilik görülür. Objeleri bir elinden diğerine geçirebilir.(Çocuklar genellikle9-12.aylar arası hangi ellerini kullanmak üzere seçtiklerini belli ederler.İki yaşına kadar sağ elini kullanmasına yardım ve özendirme söz konusu olabilir,oyuncağı sağ eline uzatmak,sağ elini rahat kullanacağı bir biçimde oturtmak gibi-ikinci yaştan sonra,sol elini seçtiğini ortaya koyarsa herhangi bir karışma zararlı olabilir.)

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook


Hakkında Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

Okudunuz mu?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer Tedavisi

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer Tedavisi

Bebeklerde burun tıkanıklıgı nasıl geçer önlenir, bebeklerde burun tıkanıklığına ne yapılır ne yapılmalı, bebeklerde burun tıkanıklığını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir