Genel Sağlık

45 Yaş Üstü İçin Kahve Daha Çok Yararlı

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kahve içmenin ani ölüm riskini azaltarak daha uzun yaşam sağladığına ilişkin haberler sık sık yer alıyor. Ancak yapılan yeni bir araştırma, 45 yaş üstü kahve severlerin daha şanslı olduğunu ortaya koydu.  

45 Yaş Üstü İçin Kahve Daha Çok Yararlı

İspanya’da yapılan araştırma sonuçlarına göre, günde dört fincan kahve içen 45 yaş üstü kişiler, kahve içmeyen yetişkinlere göre yüzde 64 daha düşük ölüm riski taşıyor. Barselona’daki Avrupa Kardiyoloji Kongresi Derneği’nde sunulan yeni araştırma, kahvenin farklı yaştaki insanları nasıl etkileyebileceğine dair bazı ek bilgiler verdi. 

20 bin İspanyol üniversite mezununun katıldığı ve 10 yıl süren araştırmada katılımcıların sağlık verileri ve gıda tüketim alışkanlıkları izlendi ve analiz edildi. Günde dört veya daha fazla bardak kahve içenler, içmeyenlere göre yüzde 64 oranında daha uzun yaşıyor. Araştırma sonuçlarına göre, 10 yıl boyunca günde tüketilen her iki fincan kahve, kişinin ölüm riskini yüzde 22 oranında geriletiyor.  

Araştırmada ilginç bir sonuca daha ulaşıldı. Farklı yaş grupları incelendiğinde, kahve içmenin yararlarının büyük oranda daha yaşlı katılımcılar ile sınırlı olduğu sonucu elde edildi. Yani kahvenin koruyucu etkisi 45 yaş üstü kişilerde daha büyüktü. 45 yaş altı kişilerde günde 2 bardak ya da daha fazla kahve içmenin daha düşük ölüm riski sağladığına ilişkin veri elde edilemedi.  

İspanya’nın Pamplona kentinde bulunan Navarra Hastanesi’nde görevli Kardiyolog Dr. Adela Navarro, “günde dört fincan kahve içmek sağlıklı insanlarda sağlıklı bir diyetin parçası olabilir” görüşünde. Genellikle uzmanlar günde 400 mililitre kahvenin kişilere zararı olmadığını belirtiyor.  

Uzmanlar uzun yaşam ile kahve alışkanlığı ilişkisini araştırırken, özellikle kahvede yer alan ve iltihaplanma ile mücadele ettiği bilinen bileşiklerin üzerinde yoğunlaşıyor.  Araştırmacılar, kafeinin yanı sıra kahvedeki potansiyel faydalı özellikleri olan birkaç biyoaktif bileşik üzerinde çalışmalarını detaylandırıyor. Uzmanların, dünyada bu kadar çok sevilen kahvenin en küçük olumlu etkisinin bile halk sağlığını ve yaşam süresini ne kadar değiştireceğini araştırmaları işte bu yüzden. Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı