Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Tadı çok hoşumuza gitmese de birçok yararı olan adaçayını hastalıklarımıza deva olması için evde rahatça hazırlayabiliriz. Ayrıca tadı çok keskin ya da acı geliyor ise 1 kaşık bal ya da biraz limonla içimini kolaylaştırabilirsiniz.

Adaçayının Faydaları

Yüzyıllardır birçok sağlık problemine şifa olan adaçayının gelin hep beraber faydalarına bir göz atalım.

Soğuk Algınlığı: Çok güçlü doğal bir antioksidandır boğaz ağrılarına iyi gelir ve soğuk algınlığını daha hafif atlatmanıza yardımcı olur. Özellikle kış mevsiminde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemize yardımcı bir içecek olacaktır. Hem içeriğinde C vitamini ve antioksidan olması hem de nezle ve soğuk algınlığında çok sıvı tüketme ihtiyacından dolayı adaçayı kışın bir numaralı bitki çayınız olabilir. Ayrıca bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Stres: Stresle savaşırken adaçayı en yakın arkadaşınız olabilir. Fakat adaçayı sadece destekleyicidir. İlk başta stresinizi kontrol altına almalısınız ve öfkeniz size değil siz öfkenize hakim olmalısınız. Ayrıca doğru nefes alma taktikleri de stresli dönemlerinizde en büyük yardımcınız olabilir.

Ağız Bakımı: Adaçayı Amerikan yerlileri tarafından ve daha sonra diğer topluluklarda diş eti rahatsızlıkları ve dişleri beyazlamak için kullanılıyormuş. İçindeki dezenfektan maddeler sayesinde ağız içini temizler ve mikroplardan arındırır. Ayrıca eğer çayı acı gelirse ya da çok fazla geldiğini düşünüyorsanız soğuduktan sonra bile gargara olarak değerlendirebilirsiniz.

Şeker Hastalığı (Diyabet): Yapılan araştırmalar neticesinde adaçayının tip 2 diyabet hastalığında korunma amaçlı kullanılan ilaçlarla aynı içerikte olduğu belirlenmiştir. Eğer diyabet riski taşıyorsanız adaçayı ile bu riski en aza indirebilirsiniz.

Diğer Kullanım Alanları: Adaçayının faydaları saymakla bitmiyor. Egzama ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarının etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Birçok bitkinin cilde yararı vardır adaçayı da bu bitkilerden biridir. Adaçayını soğuttuktan sonra gözenekleri temizlemek ya da tonik yapmak için kullanabilirsiniz. Siz de bir çok insan gibi özellikle yaz aylarında ter kokunuzdan şikayetçiyseniz istediğiniz bölgeyi duşta adaçayıyla yıkamak ter kokusuna karşı tedbir olabilir.

Ayrıca Adaçayı;

  • Alzheimer gibi hastalıklarda önerilmektedir, eğer düzenli kullanılırsa hafızayı kuvvetlendireceği saptanmıştır.
  • Adaçayı içeriğinde potasyum sodyum ve kalsiyum da vardır bu nedenle kolesterolü dengelemekte ve kalp sağlığını korumaktadır.
  • Sindirim sistemi için de yararlı olan adaçayı lifler sayesinde ishale iyi gelir ve mideyi korur.
  • Hücreleri yeniler ve kan dolaşımını hızlandırır bu nedenle yaşlılığı geciktirir anti-ageingtir. Aynı zaman da kan dolaşımını hızlandırdığı için selülite iyi geliyor.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biliyoruz ki her şeyin fazlası zararlıdır ve dozunda olmalıdır. Fazla kullanılması durumunda tansiyon veya mide sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Özellikle epilepsi hastaları kullanmaktan uzak durmalılardır. Hamilelik döneminde ve emzirirken kullanılması uygun görülmemektedir. Küçük yaştaki çocuklar ve 65 yaş üzeri hastalar çok tüketmemelidir ve gece geç saatlerde adaçayı tüketimi bu yaş grupları için tehlikeli olabilir.Sağlık Kitabı Google News

“Adaçayının Faydaları Nelerdir?” için 9 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.