Addison hastalığı nedir


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Addison hastalığı nedir

Böbreküstü salgı bezlerinin bir hastalığıdır. Hastalığı ilk bulan İngiliz hekimi Thomas Addison (1793-1860) olduğu için, onun adıyla anılır.

Addison hastalığı, böbreküstü bezlerinin birtakım hormonları yeteri kadar yapamaması sonucunda ortaya çıkar. Hastanın derisi koyu tunç rengine döner. Halsizlik, zayıflama başlıca belirtileridir. Hastalık, çoğu kez, böbreküstü bezine verem, ya da frengi bulaşması sonucunda meydana gelir.

 

Addison Hastalığı, sinsi olarak başlayan, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, bulantı, kusma, zayıflama, cilt ve mukozalarda renk değişimi ve alçak kan basıncıyla ortaya çıkan hastalık. Hastalığın nedeni tüberküloz, iki taraflı tümör metastozları, lösemi infiltrasyonları, ami-loidoz ve sarkoidozdur. Bu hastalıklar sonucu böbreküstü bezleri, harap olur ve hastalık gelişir. Sürrenol cortisol istemini ortaya çıkarmak için ACTH stimulasyon testi aracılığıyla tanısı yapılır. Genellikle ilerleyici olarak seyreder.

Tedavinin iyi yönlendirilmesi seyir üzerine etkilidir. Hastalara ağızdan günde 12.5-50 mgr kortizon ya da 5-10 mgr prednisolone verilerek tedavi edilir.Sağlık Kitabı Google News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.