Hastalıklar

Addüksiyon nedir – Addüksiyon ne demek

Sağlık Kitabı Google News

Addüksiyon nedir – Addüksiyon ne demek

ADDİKSİYON, ilaç ve benzeri bir maddeyi engellenemez bir biçimde kullanma alışkanlığı (iptilâ, tiryakilik). Bu alışkanlık, kullanılan maddenin kişide oluşturduğu hoşa giden ruhsal etkileri bir daha yaşamak ve yokluğunda ortaya çıkan rahatsızlığı gidermek amacıyla sürekli ya da aralıklı biçimde o maddeyi kullanmaya karşı önlenemez bir istek olarak gelişir. Böyle bir bağımlılığın gelişmesinde, toplumsal koşullar kadar kişinin ruhsal yapısının ve kullanılan maddenin de etkisi vardır. Addiksiyon konusu olan maddeye bağlı olmak üzere kişide zamanla ruhsal ya da fiziksel türden bir İlaç bağımlılığı oluşur. Fiziksel bağımlılık oluşturan maddelerin başında morfin ve benzerleri, alkol, barbitürat ve benzeri uyku ilaçları gelmektedir. Fiziksel bağımlılığa eskiden toksikomani denirdi. Fiziksel bağımlılık oluşturan maddelerden birini kullanan kişide bu maddenin birden kesilmesi abstlnans sendromu denen ilaç açlığını doğurur. Addiksiyon yapan maddeler, bağımlılık tablosunun özelliklerine göre gruplara ayrılır: Morfin ve benzerleri; barbitüratlar ve alkol; kokain, amfetamin vb.; tütün ve nikotin; esrar; LSD ve meskalin gibi halüsinojenler; bazı uçucu maddeler ve çözücüler. Ancak bu maddelerin tümünün bağımlılık oluşturma gücü eşit değildir. Bu güç morfin ve benzerlerinde, LSD’de ve esrarda yüksektir. Öte yandan morfin ve alkol gibi bağımlılık oluşturan maddelerin bazıları sürekli kullanıldıklarında, zamanla kişide istenilen etkiyi sağlamak için giderek artan dozlarda alınmayı gerektirirler. Bu duruma tolerans denir.

Addiksiyon kişide zamanla çeşitli ruhsal ve fiziksel bozuklukların gelişmesine yol açar. Kullanılan maddeye göre değişen bu bozuklukların yanı sıra, morfin gibi bazıları, yüksek dozlarda alındığında ani ölümlere neden olurlar. Günümüzde ülkelerin birçoğunda çeşitli maddelerin addiksiyonu bireysel sağlık ve ekonomi sorunlarını aşmış, çok yönlü toplumsal bir sorun boyutuna ulaşmıştırSağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı