Afazi Nedir

Afazi Nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Afazi nedir; AFAZİ, genel anlamda konuşma bozuklukları için kullanılan terim. Genellikle beyindeki konuşma merkezlerinde oluşan bozukluklar nedeniyle, kişinin konuşmayı unutması ya da eskisi gibi konuşamaması biçiminde ortaya çıkar. Bu bozukluk bir mermi yarası ya da başka bir çarpmayla beynin incinmesi sonucunda ortaya çıkabilir.

Ayrıca, bir beyin kanaması ya da felç gibi durumlar da bozukluğa neden olabilir, beynin çok ileri yaşlarda yıkıma uğraması da afaziye yol açabilir. Ancak afazinin en sık görüleni ve en kötüsü felç sonrası ortaya çıkanıdır. Afazi beynin bozukluğa uğrayan bölgelerine göre ikiye ayrılır: Biri beynin yan tarafında, kulak yakınındaki bölgenin bozukluğa uğraması sonucu ortaya çıkan “duyusal afazi”dir. Bu bölge, seslerin tanınması ve ayırde-dilmesiyle ilgili bölgedir.

Burada ortaya çıkan bozukluk konuşulanları anlayamama biçiminde kendini gösterir. Böyle bir bozukluğu olan kişinin konuşması düzgündür, ama sözcükleri yanlış kullanma eğilimi vardır. İkincisiyse öteki bölgeden sesleri alıp düzenleyen ve konuşma alanına aktaran, beynin alın bölgesinde ortaya çıkan bozuklukla oluşan devinimsel afazidir. Bu durumda, bozukluğun şiddetine göre, kişi ya hiç konuşamaz ya da aşırı derecede bozuk konuşur.

 Sağlık Kitabı Google News

“Afazi Nedir” için 4 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.