Hastalıklar

Aktinomikoz nedir – Aktinomikoz Hastalığı

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Aktinomikoz, insanlarda ve sığırlarda, Actinomyces cinsinden iki tür ışılküf bakterisinin yol açtığı bulaşıcı olmayan enfeksiyon. En çok yüz, boyun, göğüs ve karında görülen çok sayıda ağrılı, irin dolu sert şişiklerle tanımlanan hastalığın etkeni sığırlarda Actinomyces bovis, insanlarda Actinomyces Israeli dir ve sığırlarda gelişen hastalık “ışılküflüce” adıyla da bilinir.

Hastalık yapıcı organizma, özellikle oksijensiz ortamları sevdiği için insanlarda en çok ağız ve bağırsaklarda yaşar. Hastalık ölü dokuların doğrudan yayılmasıyla ortaya çıkar. Boyun, yüz ve özellikle yüzde 50 oranında görülen çene lezyonları genellikle ağızdaki bir yaradan kaynaklanır ya da diş çekiminden sonra başlar. Karın lezyonları ise apandisitten ya da mide, kalınbağırsak delinmelerinden sonra görülebilir.

Akciğerlerde ve çevresinde gelişen enfeksiyonlar, hastalık etkeninin solunum yoluna girmesinden ileri gelir ve genellikle kilo kaybı, gece terlemeleri, öksürük, yüksek ateş gibi belirtiler verir. Enfeksiyon çok ender olarak kol ve bacaklarda, beyinde ve kalp kapakçıkla-nnda da görülebilir. Bazen de kan dolaşımıyla yayılarak vücudun birçok bölgesinde lezyonlara neden olur. Antibiyotiklerle yapılan tedavi, cerahatin drenle akıtılması ya da erişilebilen lezyonlann temizlenmesi gibi cerrahi yöntemlerle desteklenebilir.

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı