Ansiklopedi

Antibiyogram Testi Nedir – Antibiyogram Nasıl Yapılır

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Antibiyogram Testi Nedir – Antibiyogram Nasıl Yapılır

ANTİBİYOGRAM, tıp., mikrobların hangi antibiyotiklerden ne ölçüde etkilendiğini araştırmak amacıyla yapılan deney. Sulandırma (dilüsyon) ve yayılma (difüzyon) olmak üzere başlıca iki yöntemle yapılır. Sulandırma yönteminde eşit miktardaki besi yerlerine gittikçe azalan miktarlarda antibiyotik katıldıktan sonra gene eşit miktarda mikrop ekilir. Belli bir süre sonunda mikrobun üreme göster’mediği en az antibiyotik içeren tüpün yoğunluk derecesi saptanır (en küçük üremeyi önleme yoğunluğu =Minimum inhibisyon kon-santrasyonu= MIC).

Yayılma yönteminin en sık kullanılanı Kirby-Bauer yöntemi diye bilinen kâğıt pulcuk (disk) yöntemidir. Bu yöntemde antibiyotik belli yoğunlukta çözelti haline getirilerek süzgeç kâğıdından yapılmış 6 mm çapında küçük pulcuklara emdirilir. Denenecek mikrop uygun bir katı besi yerine sürüldükten sonra üzeriçıe antibiyotik emdirilmiş pulcuklar konarak üreme dolabında belli bir süre bekletilir. Etkili antibiyotik pulcuğunun çevresinde bakteri üremezken (önleme bölgesi= inhibisyon zonu) etkisiz antibiyotik pulcuğunun çevresinde ürer.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı