Asalak Hastalığı Nedir


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Asalak hastalıklarına yönelik çok sayıda ilaç vardır; ama zehirli olmaları nedeniyle, uygulanmalarında bazı güçlüklerle karşılaşılır (asalak, konağa zarar verilmeden yok edilmelidir). Bu nedenle, içerdikleri tehlikeleri de göz önünde tutarak, etkili korunma önlemlerine başvurmak gerekir.
AŞILAR: San humma gibi virüs hastalıklarında aşılarla iyi sonuçlar alınır. Bakteri hastalıklarında, aşıların etkililiği, bakteriye göre değişir. Mantar hastalıkları ve hayvan asalakların yol açtığı hastalıklar için
aşı yoktur.
TAŞIYICILARA KARŞI KORUNMA
Sivrisineklere karşı cibinlik; sudan geçebilecek asalaklara karşı kauçuk giyecek, eldiven ve çizme (bu yöntemle, Japonya’da pirinç tarlalarında çalışan işçiler arasında yaygın olan bilharziya hastalığına karşı başarılı sonuçlar alınmıştır).
KAMU ÇALIŞMALARIYLA TEMİZLEME
Çöplerin yok edilmesi; kirli suların arıtılması; yıkanma için daha çok su kullanılması; her türlü çevre kirlenmesine karşı savaşım.
TAŞIYICILARIN YOK EDİLMESİ
Bu konuda en güzel örnek, Çin’de sineklerin yok edilmesi kampanyasıdır; aynca,böcek öldürücü ilaçların kullanılmasıyla da iyi sonuçlar elde edilmiştir: Yalnız, bu ilaçların önlem alınmaksızın kullanılmasının biyolojik dengede geri dönüşü olmayan bozukluklar yaratabileceği unutulmamalıdır .
BİYOLOJİ YÖNTEMLERİ
Çevre koşullarının ılımanlar tarafından incelenmesinden sonra, toplumların genetiğine dayanan ve doğal dengeleri bozmamaya özen gösteren biyoloji yöntemlerinin uygulanması.Sağlık Kitabı Google News

“Asalak Hastalığı Nedir” için 5 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.