HastalıklarGenel Sağlık

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nedir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Vücudumuzun iç-dış ısı dengesini ayarlayan terleme fonksiyonu spor-egzersiz sırasında veya iklim dolayısıyla meydana gelebilmesinin yanı sıra bazı psikolojik reaksiyonlarda da heyecan belirtisi olarak görülebilmektedir. Derimiz ile ilgili olan ve teması, sıcağı-soğuğu veya ağrıyı hissettiren somatik sistem ile istemsiz olarak meydana gelen kalbin atması, solunumun hızı ve vücut iç-dış ısı dengesinin sağlanması otonom sistem ile oluşmaktadır.

Aşırı Terleme Nedenleri

Vücutta terlemeyen bölge yok gibidir. Bu sistemi sağlayan otonom sistem içerisindeki sempatik sistem bazı durumlarda çalışmayı hızlandırabildiği için terleme de artmaktadır. Sempatik sistemin hızlı çalıştığı duruma ve ortaya çıkardığı belirtilere hiperhidrozis yani aşırı terleme bozukluğu adı verilir.

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nedir?

Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nedir? Aşırı Terleme Nedenleri
Aşırı Terleme (Hiperhidrozis) Nedir? Aşırı Terleme Nedenleri

Pek fazla görülmeyen bu hastalık görülen kişilerde çoğunlukla hormonal değişikliklerin yaşandığı ergenlik çağında başlamaktadır. İyileşme durumu pek yoktur, ara sıra ara verebilir. Anksiyete veya asabiyet terlemeyi arttıran faktörlerdir. Kimi enfeksiyon türleri, böbrek üstü bezleriyle ilişkili rahatsızlıklar, şeker hastalığı, obezite, menopoz, kimi psikolojik rahatsızlıklar ve hipertiroid hastalığı bu duruma neden olabilen vakalardır.

Sağlığa zararlı olmayan bu durum yarattığı diğer etkilerle kişinin okul-iş veya sosyal hayatında zorlanmasına neden olabilir. Öncelikli olarak aşırı terleme sorununun neden kaynaklandığı belli olmadığı için bir dahiliye uzmanına görünüp kan tahlilleri yaptırabilirsiniz. Uzman sizde terlemeye neden olabilecek bir rahatsızlık belirtisi görürse zaten tedavi seçeneğini sunacaktır veya başka bir uzmana yönlendirecektir.

Bu konudaki son durağınız cildiye birimi olmalı. En kötü ihtimalle terlemenize mani olacak veya seviyesini düşürecek bazı ilaçlar önerecektir.

Terleme Önleme

Terlemenin önlenmesi için önerilen ilaç tedavilerinde antikolinerjik veya psiktrop türü ilaçlar tercih edilir. Terlemeyi önleyici spreyler de tedavi seçenekler arasındadır. Ancak en etkilisi iyonoforez tekniği ile az elektrik verilerek düzenli seanslar ile en çok 8 haftada belirtilerden ve aşırı terleme sorunundan kurtulma şansınız olmaktadır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı