Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara bakteri ve virüs gibi patojenlere karşı savunan mekanizmadır. Bağışıklığı güçlendirmek, oluşabilecek hastalıklara karşı dirençli ve güçlü olmayı sağlar ve hastalığa yakalanma riskini düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları düzenleyerek mümkündür.

Kronik enfeksiyonlar ve tekrar eden hastalıklar zayıf bağışıklık sistemi uyarısı olabilir. Yüksek oranda şekerli yiyecek ve içecek, alkol tüketimi ve yetersiz protein alımı savunma sistemini zayıflatır. Aynı zamanda hava değişiklikleri, yoğun stres altında olmak, düzensiz uyku alışkanlıkları da bağışıklık sistemini zayıflatır. Özellikle kronik hastalığa sahip olanlar, 65 yaş üstü kişiler ve çocuklar bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan mevsim geçişlerinden daha çok etkilenmektedir.

Bağışıklık Sistemi ni Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek - Bağışıklık Sistemi Nasıl Düzelir?
Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek – Bağışıklık Sistemi Nasıl Düzelir?

Bağışıklık sistemini desteklemek için vitamin, demir, çinko alımı önemlidir. Balık yağında, yumurtada ve sütte bulunan A vitamini, bağışıklık sisteminde bulunan ve hastalıklarla savaşan akyuvarları güçlendirir. C vitamini açısında zengin olan turunçgiller, maydanoz, kiraz gibi besinlerin tüketimi vücutta antibakteriyel etki yapar. Sarımsak, maydanoz, domates, portakal, soğan bol antioksidan içerir. Antioksidan içeren meyve ve sebzeler ise hücreye zarar veren maddeleri yok ettiği için bağışıklık sistemini destekler. Yoğurt ve kefir, hastalığa neden olan mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen probiyotikler açısından zengindir. Vücudun çinko ihtiyacını karşılamak için ise arpa, tavuk, balık, patates tüketilebilir.

Suyun Bağışıklık Sistemine Etkisi

Vücudumuz için belki de en önemli besin olan suyun yeterli tüketimi de bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlar. Günlük olarak yeterli sıvı alımı vücudu toksinlerden temizlerken iç organları çalıştırır. Özellikle sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmek vücuda çok iyi gelecektir.

Düzenli Spor ve Uykunun Önemi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğru ve sağlıklı beslenme dışında da bazı önemli noktalar vardır. Düzenli ve kaliteli uyku, düzenli egzersizler veya açık havada yürüyüş, stresten ve aşırı yorgunluktan uzak durmak bunların başında gelmektedir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
,

“Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek” için 5 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.