Banyo Kültürü


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Yoğun geçen bir günün tortusu olarak size, asabi gerginlik kâr kaldıysa veya mevsim dönümü nedeniyle gerginseniz, kokulu mumlar, tütsü ve bir fincan sıcak çayla banyonuzu bir keyif mekanına dönüştürebilirsiniz. Bu uygulama size, teskin edici ilaçlardan ve bir psikiyatrın karşısında dakikalarca put kesilmenizden çok daha iyi gelecektir.
Biraz yalnız kalıp, sıcak suyla dolu küvetin içinde uzanmak ve bu sayede gevşeyip stresli günü geride bırakmak, muhteşem bir terapidir.
Sıcaklık, çoğu zaman stres ve rahatsızlıkların giderilmesi için, en iyi ilaçtır. Bu sebeple; kokulu bir bany ile dinlendirici veya uyarıcı bir et alabilirsiniz. Özellikle gül, yasemin lavanta, mandalina, limon veya pa patya kokulan, tüm vücudun ve sinir lerinizin gevşemesini sağlar. Bun sevdiğiniz ve sizi gevşetecek bir müzi ği de ekleyebilirsiniz.
Stresten bunalıyorsanız; önen miz, kafanızdaki düşüncelerden kur tulmak ve günün yorgunluğunu at mak için, zevkli bir banyo yapmanızdır. Banyo, günlük hayatın bir parçası olsa da, çoğumuz işi hızlı bir duşla geçiştirip, sıcak suyun nimetlerini bir kenara atıyoruz. Halbuki; sıcak bir banyo, günün sıkıntısını atmada ve gevşemede bedenimize çok yardımcı olacaktır.
Banyoyu doldururken küvete koyacağınız su, ne çok sıcak, ne çok soğuk olmalıdır. Otuz yedi derece ısıdaki su, beden ısısının tam kıvamıdır.
u, çok sıcak olduğu takdirde, vücut olaşımı ağırlaşıp yavaşlar ve dokular orulur, tansiyon düşer, bunalma ve ulantı görülebilir. Bu durumda da, “eyifli bir banyo tam mânâsıyla keyif- izliğe dönüşebilir. Suyun içinde yirmi akika kalmak yeterlidir. Bu süreden aha fazla suda kalmak, vücut doku- unun dermatolojik yapısı için zararlı- ’ır.Sağlık Kitabı Google News

“Banyo Kültürü” için 3 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.