HastalıklarGenel Sağlık

Başım Ağrıyor Migren Miyim?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Aslında baktığımız zaman başı ağrımayan insan sayısı oldukça azdır. Hatta topluma oranı 200’de 1 gibi düşük bir rakama tekabül etmektedir. Siz de başım ağrıyor migren miyim diye soruyorsanız bu yazımızı okuduğunuz zaman buna genel olarak bir cevap bulabileceksiniz. Fakat korkmanıza gerek yoktur genel olarak kötü bir durumun olması düşük bir ihtimaldir. Örneğin tümör, felç gibi.

Migden de hayatı tehlikeye atan tehlikeli bir hastalık değildir. Genellikle ataklar halinde görülür, kafanın bir bölümüne yerleşen, zonklayıcı baş ağrısı demektir. Atakların saatleri genellikle değişkendir. Bu ataklar sürecinde baş ağrısının yanı sıra, mide bulanması, kusma, ışıktan ve sesten rahatsız olma gibi durumlar meydana gelmektedir.

Migden gelişen bilim sayesinde iyice keşfedilmiş ve nörolojik olduğu kanıtlanmış bir hastalıktır. Sinirlerle alakalıdır.

Başım Ağrıyor Migren Miyim?

Başım Ağrıyor Migren Miyim?
Başım Ağrıyor Migren Miyim?

Bunun anlaşılabilmesi için baş ağrısının şiddetine, etkilerine, ve baş ağrısı süresinde başka neler yaşıyor, günlük hayatını etkiliyor mu etkilemiyor mu bu durumlara bakılmaktadır. Ancak yine de endişe etmenize gerek yoktur. Tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Migren genellikle kadınlarda görülür daha doğrusu kadınlarda görülme oranı erkeklerde görülme oranına göre 1/3 oranında daha fazladır. Neden bu hastalığın pençesine düşülüyor bu konuda araştırmalar halen bir sonuç verememiştir. Yani nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Başım ağrıyor migren miyim? Migrensem ne yapabilirim? Böyle soruların cevabı için az önce bahsetmiş olduğumuz konuların araştırılması gerekiyor ondan önce de bir doktora başvurmanız yerinde olabilir. Migren olduğunuz tespit edildikten sonra bu hastalığın çeşitli tipleri mevcuttur bunlara göre hangi tip migren olduğunuzu anlayabilmektesinizdir.

Basit Migren:

Bu migren türü genellikle migren hastalarının çoğunluğunda görülür. Yani hastaların 3/4’ü basit migren hastasıdır. Tek veya çift taraflı baş ağrısı görülmektedir. Kusma nadir olarak olmaktadır.

Klasik Migren:

Ağır migren atakları görülür. Baş ağrısının yanında kusma, baş dönmesi, ışık ve sesten rahatsız olma gibi durumlar görülebilir ve ileri boyutta beyne ciddi anlamda zararlar verebilir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı