Çocuk Sağlığı

Bebek Jimnastiği

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bebek Jimnastiği; Bundan sonraki hareket 7. resimde görüldüğü gibi tek elle bebeğin kalçasını tutup gövdeye bağlandığı yerde, yani kasıkta önce bir dik açı yaptırma, sonra da bacağı gövde üzerine yatırma hareketidir. Bu hareket, bükülme kaslarının yeni doğmuş çocuklarda ve süt çocuklarında görülen katılığını (hipertonisini), gidermekte çok yararlıdır. Bu nedenle, yapılması çok yararlıdır.

Ense kaslarını güçlendirmek için bebek yüzükoyun yatırılıp kendisine hoşuna gidecek bazı şeyler gösterilir ve bunlar yüksekçe bir noktada tutulur; bebek bunları görmek için başını kaldırmaya çalışır (resim 8). Bu gerilme hareketinin kapsamı gittikçe genişietilir; koltuk altlarından kavranan çocuk üzerinde bulunduğu yatak veya masadan yavaşça dikleştirilir; böylelikle yalnız boyun kaslarını değil, aynı zamanda sırt kaslarını da gerektiği gibi çalıştırır.
Aynı kaldırma hareketi bacaklar birer elle kavranarak da yapılabilir. Çocuk yine yüzükoyun yatırılır, böylece kalçaları, leğen kısmı ve gövdesi yerden kalkmış o-lur (resim 9).

En son olarak ayaklara bükülme ve gevşeme hareketleri yaptırılır (resim 10 ve 11). Bu hareketlere başlamadan önce bebek yine sırtüstü yatırılır ve üzerine hafif birşeyter giydirilir.

Görüldüğü gibi bu ilk egzersiz dokuz temel harekete dayanır ve buna günlerce devam etmek gerekir. Ayrıca on beş dakikalık süreyi doldurmak için de bu aynı dokuz temel hareketin birkaç defa tekrarlanması gerekmektedir. On beş dakikanın içinde bu dokuz hareketin herbirine aşağı yukarı 1,5-2 dakikalık bir süre düşmektedir. On beş dakikalık jimnastik bittikten sonra bebek beşiğine bırakılmalıdır. Genellikle kas yorgunluğu vücudu uykuya hazırlar. Ertesi güne kadar bebeğe başka bir jimnastik hareketi yaptırılma-malı, hatta ertesi günün hareketleri için, elden geldiğince hep aynı saatleri seçmelidir.

Süt çocuğunun jimnastiği için kolay yöntemler II.
Çocuk beş aylık olduktan sonra yaptırılan jimnastik hareketlerinin çeşidi değiştirilir ve yeni hareketler bir yaşına gelinceye kadar tekrarlanır..

önce kol hareketleriyle başlanır. Sırasıyla parmaklar, bilek (resim 1), dirsek ve omuza bükme ve açma hareketleri yaptırılır; nihayet üçüncü resimde görüldüğü gibi bütün kolun kıvrılmasına kadar gidilir. Bacak hareketi yaptırmak için de her iki kalça gövdeye doğru kıvrılıp bunlar gövde kaslarıyla birlikte çalıştırılır (resim 4). Bu hareket bebeği oturmaya hazırlaması bakımından önemlidir. Çocuğu göğüs kısmını kaldırmaya alıştırmak için kol kaslarını işletmelidir. Bunun için de çocuk annesinin ya da günlük hareketleri kim yaptırıyorsa onun parmaklarını sıkıca kavramalıdır. Parmakları çocuğun elleri tarafından kavranan kimse böylece 5 nci resimde görüldüğü gibi bebeği oturtup kaldırmaya alıştırır ve bu hareketi üst-üste tekrarlatır.

Bunlarla aynı zamanda olmak üzere bacaklardan tutup kaldırma hareketlerini (resim 6) de artırmalıdır. İyi antrenmanlı bir bebek kendisinin böyle tepetaklak edilip yukarı kaldırılmasını çok iyi karşılar, bundan hiç rahatsız olmaz.

Dokuz ayını dolduran çocukta artık bu jimnastik hareketleri aktif bir nitelik kazanır. Bunun iki nedeni vardır: Birincisi, eskiden olduğu gibi kabul edip uyguladığı hareketlere çocuk artık çeşitli istemli hareketlerle sık sık karşı koymaya başlamıştır. İkincisi de bu dönemde jimnastik hareketleri yürüme (resim 7 ve 8), merdiven çıkıp inme (resim 9), başının üzerindeki bir şeyi dengede tutma (resim 10) hareketlerinin ve ayna önündeki davranışlarının, (resim 11) bir provası olma yoluna girer.

İşte bütün bunlar aktif hareketlerdir. Genel olarak dikkat edilmesi gereken çocuğun psikomotör gücü, yani ruhsal gücüyle hareket gücü bir çocuğa o sırada neler yaptırabiliyorsa o hareketleri yaptırmaktır.

Dokuzuncu ve on ikinci aylar arasında çocuğa ihtiyacı olan, fakat yalnız başına yapamayacağı ya da yanlış yapacağı hareketler gösterilir.

Süt çocuğu jimnastiğinin özel bir yönü olan eğitim yönü düşünülürse, bu ilk ayların güçsüz kalmış, gelişmemiş kasları geliştirmek için en elverişli dönem olduğu kabul edilir. Yaşını doldurduktan sonra ise, çocuğun doğal hareketliliği, yürüyebilmekten duyduğu bağımsızlık tadı o kadar açık, o kadar belirlidir ki, artık ayrıca düzenli bir jimnastik yaptırmaya gerek kalmaz. Ancak vücut yapısındaki herhangi bir aksaklığı düzeltmek için, tıbbî jimnastiğe başvurmalıdır.

Artık jimnastiğin yerini açık hava oyunları, daha sonra da spor alır.

 



Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı