Bebeklerde Kulak Ağrısı ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı ve Tedavisi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bebeklerde yaygın şekilde görülen ve rastlanan ağrılardan birisi de kulak ağrılarıdır. Hemen hemen her anne ve baba bebeklerinin kulağında oluşan ağrıdan dolayı en az bir kere doktor kapısına dayanırlar.

Bu yazımızda ilk önce bebeklerde görülen kulak ağrıları neden oluşur, sonra ise bebeklerin kulak ağrıları nasıl tedavi edilir bu konuda kısa bilgiler aktaracağız. Aynı zamanda bebeklerde kulak ağrısına iyi gelen bitkisel ve kesin çözüm yöntemlerini de sizlerle paylaşacağız.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nedenleri

Bebeğin kulağında oluşan ağrılar ya bir kulak enfeksiyonundan ya da kulağa yabanı bir cisim girmesinden kaynaklanmaktadır. Bu ağrının sebebi olan yabancı cisim bir tüy veya küçük nesneler olabileceği gibi kulağa su kaçması da olabilir. Bebeklerde görülen kulak ağrılarının büyük bir kısmı evde iyileştirilebilir niteliktedir.

Ağrı Kesici Haplar

Ağrı kesiciler veya ağrı kesici tabletler olarak bilinen bu ürünlerden asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçların bebeklerdeki kulak ağrısını geçirmek için yeterli olduğu iddia edilmektedir. Bebeğin kulağının ağrıması durumunda kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.

Kulak Damlaları

Bebeklerde kulak ağrısını geçirici etki yapan ve yaygın bir kullanımı olan bir diğer çözüm de kulak damlasıdır. Kulak damlaları özellikle kulaklarında akıntı olmayan bebeklerde kullanılan bir yöntemdir.

Sıcak Kompres Uygulaması

Bebeklerde kulak ağrıları olduğu zaman bir havlu veya mendilin bebeğe zarar vermeyecek derecedeki sıcaklıktaki suya batırıp sıkıldıktan sonra kulak bölgesine kompres yapılmasının bebeğe iyi geldiği bilinen bir gerçek. Bu sıcak baskı uygulaması, bebeğin kulağında ağrıya neden olan yüksek ateşi de düşürücü etki yapıyor.

Evde Doğal Kulak Damlası Yapımı

Anne sütü çok hafifçe ısıtılıp bebeğin ağrıyan kulağına birkaç damla damlatılırsa bebeğin ağrıyan kulağındaki ağrıyı hafifletir. Anne sütündeki anti bakteriyel maddeler kulak ağrısına neden olan bakterileri kırar ve kulaktaki iltihabı kurutan etki yapar.

Buna ek olarak zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı ve Hint yağı da bebeğin kulağına bir iki damla damlatılırsa ağrıya iyi gelir. Bitkisel yağların ısıtılarak ılık vaziyette damlatılması önerilmektedir. Bebeğin kulağına damlatmadan evvel bileğinize denemeniz gerekecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin kulağında akıntı gelmemesidir.Şayet bebek kulağında akıntı varsa hiç bir şey damlatmadan doğrudan doktora gitmelisiniz.

Bebeklerde Kulak Ağrısı ve Tedavisi
Bebeklerde Kulak Ağrısı ve Tedavisi

Bu yazı bebeklerde kulak ağrısına soğan suyu ne iyi gelir anne sütü bitkisel çözüm neler iyi gelir zeytinyağı bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır geçer belli olur bebeğin kulağının ağrıdığını nasıl anlarız anlaşılır bebekte kulak ağrısı belirtileri nedenleri tedavisi kulak ağrısına iyi gelen antibiyotik dua ağrı kesiciler ilaçlar nelerdir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.Sağlık Kitabı Google News

“Bebeklerde Kulak Ağrısı ve Tedavisi” için 8 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.