HastalıklarGenel Sağlık

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel Ağrılarının Nedenleri, Bel Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bel ağrısı birden çok sebebe sahip olabilmektedir. Bel ağrılarının çok büyük çoğunluğu, yaklaşık %95’i belin mekanik sebeplerle zorlanması neticesi oluşmaktadır. Bu ağrılar mekanik bel ağrısı  olarak  ifade edilmektedir.  Mekanik  zorlanma  duruş  bozukluğu,  belin  ve  vücudun hatalı  kullanımı  gibi  sebeplerle  kasların,  disklerin  ve  eklemlerin  zorlanmasıyla gelişmektedir. Bel ağrısının nedenleri konu başlığını belirlediğimiz için maddeler halinde listelememiz doğru olacaktır. Bu nedenlere göz atacak olursak 6 madde halinde sıralamamız mümkündür.

Bel Ağrısının Nedenleri
Bel Ağrısının Nedenleri

Bel Ağrısının Nedenleri

  1. Kas ve bağların zorlanması; gerilmeye bağlı ağrılarıdır. Genellikle dizleri bükmeden öne  eğilme,  ağırlık  kaldırma  ve  taşıma,  dönme  gibi  uygun  olmayan durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bel ağrılı ve hareketleri sınırlanmaktadır.
  2. Disk hernisi  (bel  fıtığı);  çoğu  zaman  dejeneratif  disk  hastalığının  bir neticesidir.  Akut  travmalar  neticesinde  de  oluşabilmektedir.  Genellikle  dördüncü  ve beşinci lumbal vertebralar düzeyinde olmaktadır. Lumbal hareketler sınırlı ve sancılı şeklindedir.
  3. Spondiloz (kireçlenme);  kemik,  eklem  ve  disklerin  yaşlanmasıyla birlikte, yıpranması ile meydana gelen ve çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Alt bel bölgesi  tüm  vücut  ağırlığını  taşıdığı  için  ve  eğilme,  dönme  hareketleri  çok  fazla yapıldığı  için  en  yaygın  bu  bölgede  görülmektedir.  Belde  ağrı  ve  tutukluk  olur,  hareketler sınırlanmaktadır.
  4. Spondilolistesis (vertebra kayması); tek bir vertebranın diğer bir vertabranın üstünde öne ve arkaya doğru hareket etmesidir. Çocukluk çağında görülen bel ağrısının en sık sebebidir.
  5. Spinal stenoz  (vertebra  kanalının  daralması);  genellikle  spondiloz sonucu omurilik kanalı daralmaktadır. Bel ağrısı ve bacaklara giden sinirlerin etkilenmesiyle bacakta ağrı, uyuşma ve karıncalanma olmaktadır. Ağrı ayakta kalma, yürüme ve özellikle yokuş aşağı yürüme ve arkaya eğilme ile artar, öne eğilme ile azalır.
  6. Skolyoz (vertebra  eğriliği);  normalde  omurgaya  yandan  bakıldığında doğal  kavisler  gözlenir.  Arkadan  ve  önden  bakıldığında  ise  omurga  kusursuz olmalıdır.  Bu  kusursuzluğun  yok olması  ve  kavislerin  bozulması  skolyoz  şeklinde adlandırılır.. Genellikle çocukluk ve gelişme döneminde görülür. Ağrısız olduğu için teşhis koymak sıkıntılıdır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı