Beyin Embolisi Nedir?

Beyin Embolisi Nedir?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Birçok beyin hastalığının sebeplerinden biri olan beyne kan akışının birden durması olayına emboli adı verilmektedir. Sadece beyinde değil organizmadaki tüm organlarda damarlardan kan akışının durması yine emboli ismiyle anılır ve gerçekleştiği organın ismi de eklenir. Beyin embolisi de kanın çeşitli engellere takılmasına bağlı olarak gerçekleşir ve beyin kandan oksijen alamayınca hasar görür. Oksijeni beyne gönderen akciğer de bu durumdan olumsuz anlamda etkilenir.

Beyin Embolisi Nedenleri

Kanın damar içinden geçişini engelleyen bir sürü neden vardır. Ancak bunlardan en dikkate değeri ve hemen hemen her damarda olabilecek pıhtılaşma problemidir. Pıhtılaşmanın olmaması da insan için tehlike arz ederken olması işte bu gibi durumlarda damarlar içinde gerçekleşir ve tıkanmaya neden olur. Pıhtılaşma sadece oluştuğu yere zarar vermez. Bazen bir bölgede oluşup damarların içinden ilerleyerek dar gördüğü ilk yerde tıkanmaya da sebep olabilir. Yani akciğerde başlayan pıhtılaşma ilerleyerek daha dar olan diğer organlardaki damarlarda tıkama yapabilir.

Beyin Embolisi Nedir?
Beyin Embolisi Nedir?

Kişinin uzunca süre yatması ve kalkmaması vücut hareketliliğini ve dolayısıyla da kan dolaşımını etkileyebilir. Herhangi bir bölgeye alınmış bir darbe pıhtılaşmaya ve damarların büzüşmesine neden olabilir. Gebelik esnasında genleşen cilt, fazla kilolar, kalp yetmezliği bulunması, yaşın ilerlemesi, çok uzun boylu bir kişi olmak, sigara kullanılması ve kadınların kullandıkları doğum kontrol hapları kan pıhtılaşmasına ve emboliye neden olur.

Beyin Embolisi Belirtileri

Doğal olarak beynin fonksiyonlarını yerine getirmesine engel teşkil eden emboli durumu buna bağlı olarak beynin direkt olarak bilgi bağında bulunduğu diğer organları da etkiler. Göz görmez olur, konuşulanlar algılama sürecinden geçemedikleri için anlaşılmakta zorluk yaşanır. Baş dönebilir, denge ve koordinasyon konuları problemlidir. Çeşitli yerlerde duyarsızlaşma ve felç durumu da gözlenebilir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Beyin Embolisi Nedir?” için 6 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.