Bir Yaşından Küçük Çocukların Beslenmesi

Bir Yaşından Küçük Çocukların Beslenmesi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Bir yaşından küçük çocukların beslenmesi; Bundan önceki bölümlerde, bir yaşına kadar olan sürede bebeklere uygulanacak besin sistemi ayrıntılı olarak incelenmişti. Bebeğin organizmasının gereksindiği bu besinlerin, çeşitli aşamalarda ne kadar verileceğinin kesin bir şemayla belirtilerek daha ayrıntılı olarak tanınması çok yararlı olabilir.

Ancak beslenme şemalaşmış olarak ele alınırken, çeşitli nedenlerle (eldeki olanaklar, bebeğin kişisel eğilimleri vb.) bu şemanın dışına çıkabilme payını da unutmamalıdır. Yoksa yarı yarıya sulandırılmış inek sütü veya % 10 oranında «yarıyağlı» denen çeşitten ve genellikle ekşitilmiş süt tozu ya da % 13 dolaylarında koyuluk gösteren, anne sütüne benzetilmiş inek sütü.

Sekizinci günden birinci ayın sonuna kadar (1. ay): Günlük öğün sayısı: 6.
Miktar: Çocuğun kilosu başına 150180 gr. anne sütü (anne sütü değilse 200 gr.)
6 mama saatine bölünerek verilir.
Besin çeşidi: Anne sütü; bu yoksa sulandırılmış inek sütü (yirmi günlüğe kadar)

Örneğin, şu kadar aylık bir çocuğa kuramsal olarak uygun düşen bir besin, bebek istemediği için epeyce uzun bir süre daha verilemez; veya bir bebek tarafından kolayca kabul edilip sindirilen bir besin, aynı yaştaki bir başka çocuğa, şu ya da bu nedenle uygun düşmeyebilir. O halde bu besin tablosu yalnızca ana çizgileri göstermeli, her anne çocuğuna uygularken çocuğun özelliklerini gözönünde bulundurarak ve zaman zaman doktoruna başvurarak hareket etmelidir.

Birinci hafta: Günlük öğün sayısı: 6.
Miktar: Gün başına her öğünde 10 gr. besin. Yani çocuk 4 günlükse her mama saatinde 40 gr. besin verilecektir.
Besin çeşidi: Anne sütü; annenin sütü
dar sulandırma yarı yarıya, daha sonra üçte iki oranında) veya önce % 10, sonra % 12 oranında süt tozu, ya da anne sütüne benzetilmiş süt.
Otuzuncu günden altmışıncı güne kadar (2. ay): Günlük öğün sayısı: 6.
Miktar: Yukarıdaki gibi vücut ağırlığına göre hesaplanacaktır.
Besin çeşidi: Anne sütü; bu yoksa I 5 oranında şekerli (şeker yerine maltdekst rin karışımı da olabilir) ve üçte iki sulandırılmış inek sütü veya % 1213’lük süt tozu.
Altmışıncı günden doksanıncı güne kadar (3. ay): Günlük öğün sayısı: 56.
Miktar: Yukarıdaki gibi vücut ağırlığına göre hesaplanacaktır.

Besin çeşidi: Anne sütü; bu yoksa üçte iki oranında sulandırılmış % 5 şekerli inek sütü ve % 23 oranında pişmiş pirinç ezmesi. Bunun yerine % 14’lük bir süt tozu da kullanılabilir ve bu süt tozuna yine % 23 oranında pirinç ezmesi katılabilir.

Doksanıncı günden yüz yirminci güne kadar (4. ay): Her mamada 200240 gr. besin. Günlük öğün sayısı: 5.
Besin çeşidi: Üçte iki oranında sulandırılmış ve içine % 5 oranında önceden pişmiş veya dekstrinlenmiş un katılmış inek sütü. Un vitaminiiyse daha iyi olur. Bebek annesinin sütünü emiyorsa günde bir iki emzirmeyi kaldırıp onun yerine bu karışımı koyarak işe başlanır; daha sonra % 15 koyulukta süt tozu da eklenir.

Yüz yirminci günden yüz ellinci güne kadar (5. ay): Günlük öğün sayısı: 5.
Miktar: Mama başına 220250 gr.
Besin çeşidi: İçine dekstrinlenmiş un katılmış sütle üç öğün; suda % 1520 oranında sütlü unun eritilmesiyle hazırlanan bir öğün ve içine iri öğütülmüş pirinç veya buğday unu, bir kaşık çiğ bitkisel sıvı yağ (zeytinyağı, mısıryağı, çiçekyağı vb.) ve yarım kavanoz homogenleştirilmiş macun kıvamında hazır çocuk maması (memleketimizde hemen hemen hiç yapılmamaktadır) katılmış sebze suyu. Anne sütü veriliyorsa bebek günde en çok iki defa emzirilmelidir.
Yüz ellinci günden yüz sekseninci güne kadar (6. ay): Günlük öğün sayısı: 4.
Miktar: Her öğünde 220240 gr. besin.
Besin çeşidi: Bir öğün yukarıda tarifi verilen dekstrinli unsüt karışımı; bir öğün yine yukarıda tarifi verilen sütlü undan mama, bir sebze çorbası (şehriye, çiğ bitkisel sıvı yağ, bir kavanoz macun mama, bir buçuk kaşık peynir rendesi, şehriye yerine bazen iri çekilmiş pirinç veya buğday unu); bir öğün kavrulmuş buğday unundan veya üçte iki sulandırılmış süte ufalanarak batırılmış bisküviden mama, taze meyve suyu.
Altıncı aydan dokuzuncuonuncu aya kadar:
Bu sürede önemli bir değişiklik uygulanamaz. Genellikle altıncı ay için verilen
rejim sürdürülür. Ancak ara sıra kullanılan un vb.’nin çeşidi değiştirilerek çocuğun tekdüze bir besin sistemine üç ay huysuzluk etmeden dayanması sağlanır.
Çocuk dokuzon aylık olunca aşağıdaki şema uygulanır: Günlük öğün sayısı: 4.
Miktar: öğün başına 220260 gr. besin.
Besin çeşidi: İki öğün kıyma, bitkisel sıvı yağ, tuz ve peynirle hazırlanmış taze sebze çorbası (bunlardan biri irmik çorbası olabilir) bir öğün %> 20 oranında sütlü un; bir öğün beşte dört sulandırılmış inek sütü, buğday unu (veya ufalanmış bisküvi) ile hazırlanmış mama. Meyve, çorbanın içine istenen bir sebzenin püresi ve birkaç kaşık yoğurt.
Bu dönemde bebeğe verilecek kıyma e tin günlük miktarı 2530 gr.’dır. Çocuk bir yaşını tamamlayıncaya kadar bu rejim sürdürülür; ancak süt gittikçe daha az sulandırılmış olarak verilir. Bir yaşın sonunda süt olduğu gibi kullanılır.

 Sağlık Kitabı Google News

“Bir Yaşından Küçük Çocukların Beslenmesi” için 2 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.