Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılır

Boğaz Ağrısı İçin Ne Yapılır

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kış ayları geldi ve boğazlarınızda ağrılar, bronşit ve bademcik şişmeleriyle karşı karşıya kalacaksınız. Boğaz ağrısı için ne yapılırsa yapılsın bazen fayda etmemektedir ama tabi bu durum ilerlemiş durumlarda geçerlidir nasıl yani, eğer boğazınız ağrıyorsa önlem almıyorsanız bu zamanla bakteriyel enfeksiyona dönüşecektir ve bu durumda bitkisel tedaviler işe yaramayacaktır.

Boğaz ağrısına sebep olan virüs ve bakterilerdir. Virüs olan boğaz ağrısında bunu 10 gün içerisinde kendi kendinize atlatabilirsiniz. Boğaz ağrısında yemek yiyememe, yutkunamam gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bakteriyel enfeksiyonda ise bir sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda olacaktır bu durumda da sanırım antibiyotik ile çözüm vereceklerdir.

Tabiki sadece bunların sebebi virüsler ve bakteriler değildir. Enfeksiyonlar dışında da birçok şekilde boğaz ağrısı olmaktadır. Örneğin üşütme, sigara gibi maddelerle boğazın tahriş olması vb. sayılabilir.

Boğaz ağrısı için ne yapılır?

Az önce de yazdığımız gibi virüs sebepli ağrılara herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz genellikle uygulansa bile gargara tarzında ilaçlarla bu durum giderilmeye çalışılmaktadır. Hasta bu süreçte yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeli, bol su tüketmelidir. Vitamin alımı da önemlidir.

Ancak bakterilerin sebep olduğu boğaz ağrısında ise bakterinin nasıl bir bakteri olduğu araştırılmalıdır. Antibiyotikler ona göre verilmelidir.

Boğaz Ayrısı İçin ne Yapılır?
Boğaz Ayrısı İçin ne Yapılır?

Boğaz ağrısının geçiş süresi 7 ile 10 gün arasında değişmektedir. Bu süre size göre uzar veya kısalabilir bunun daha önceki hastalıklarınızda antibiyotik kullanmanız, bağışıklık sisteminizin zayıf olması gibi sebepleri vardır.

Boğaz ağrısı için tavsiyeler nelerdir?

Boğaz ağrısını geçirmek için sıvı tüketimi en üst düzeye çıkarılmalıdır. Sigaradan uzak durulmalıdır ve bunun yanında kötü havalardan mesela kış aylarında olduğumuz için soba bacalarının havayı kirletmeleri de boğazlarımızı çok kötü etkileyebilmektedir.

Tozlu ortamlardan uzak durulmalıdır. Tüketilen içeriğin ılık olması tercih sebebidir ne çok soğuk olsun ne de aşırı sıcak olsun.

Adaçayı, zencefil, baharatlar, nane çayı gibi bitkisel çaylar boğaz ağrısına çok iyi gelecektir ve boğazı yumuşatacaktır.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.