Diyet ve Beslenme

Bölgesel Zayıflama

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Sevgili okurlar bölgesel zayıflama konusunda sizlere bilgiler vermek üzere yazımıza başlayarak fazla yağlardan kurtulma konusunda başarılar diliyoruz. Neden vücudumuzun bir takım bölümleri diğerlerine nispeten daha yağlıdır veya ne sebeple bir takım kişilerin vücudunda bölgesel yağlanma daha fazladır?

Konunun uzmanları, bölgesel yağ fazlalığından genetik nedenlerin yanında hormonlarında neden olabileceğine dikkat çekerek uyarıyor. Öncelikle yağ oranı yüzde 25’i geçince korku çanları çalmaya başlar diyen profesyoneller, yağ hücresi insan vücudu amaçlı oldukça mühim bir organdır. Aynı akciğerlerimiz, kalbimiz, beynimiz benzeri. Vücudumuzda bilhassa Vitamin A, D, E, K’nın depo yeridir. Beden sıcaklığını gerçekleştirir, dışarıdan gelen darbeleri çeker kemik kırılmalarını önler. Bir Takım hormonların sentez yeridir. O nedenle bir insanın vücudunda sıfır yağ olması hayatla uyuşmaz. Yağ dokusu kesinlikle bedende olmalıdır. Fakat bu oran bayanlarda beden ağırlığının %30’undan erkeklerde %25’inden fazla olursa en başta kalp damar hastalıkları, şeker rahatsızlığı, eklem hastalıkları ve pek çok kanser türüne ne sebeple olabiliyor.

Yağ Hücreleri

İçindekiler?

Yağ hücreleri tüm vücuda dağılır. Fakat bir takım bölgelere daha çok dağılır. Yağ hücresinin bedende dağılımı ise genetik eğilimle belirlenir. Bel etrafındaki yağlanma, basen etrafındaki yağlanmaya yönelik daha tehlikelidir. Evrensel olarak iki tür bölgesel yağlanmadan bahsedebiliriz. Bel etrafındaki yağlanma ve basen bölgesindeki yağlanma diye. Bel etrafındaki yağlanma sıhhat tarafından daha tehlikeli bir yağlanmadır. Nedeni Ise buradaki yağ hücreleri daha büyüktür ve iç uzuvlara daha yakındır. O nedenle bel çevresi dolgun olanlar basen çevresi dolgun olanlara yönelik metabolik açıdan daha tehlikelidir.

Bölgesel Yağlanmanın Önemi

Bölgesel yağlanmada genetiğin yanında hormonal düzensizliğin de oldukça rolü vardır. Bel çevresi dolgun olanlarda insülin hormon yüksekliği vardır. İnsülin bizim pankreasımızdan salgılanan ve yediğimiz yiyeceklerle vücudumuza giren şekeri hücre içerisine sokularak kullanılmasını imkânı sunan hormondur. Fakat bel çevresi kalınlaşmaya başladığı zaman insülin hormonu şekeri hücre içerisine koymakta zorlanır ve beden insülini yükseltmeye başlar. Bu vaziyette iştah oldukça açılır ve yağlanma daha çok olabilir. Başka Bir Deyişle şeker hastalığının da ayak sesleri meydana çıkmaya başlar. Basen çevresi genişse östrojene, üst beden şişmansa kortizole uyarı edilmelidir.

Basen çevresi kapsamlı olanlarda östrojen dengesizliği vardır. Östrojen büyük ölçüde yumurtalıklardan az miktarda da yağ hücrelerinden salgılanan kadınlık hormonudur. Bu hale tane düzensizliği eşlik edebilir. Ense ve üst beden şişmanlığından neden hormon ise böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormon yüksekliği eşlik edebilir. Bu vaziyette yüzde yuvarlaklaşma ve kırmızılaşma, gövdede menekşe rengi çatlaklar ve tansiyon yüksekliği eşlik eder.

Bölgesel Zayıflama Nasıl Olur?

Bölgesel zayıflama yalnızca diyetle olmaz, nedeni ise çoğunlukla göbek eriten, kalça eriten diyetler veya besin takviyeleri halinde rejim uygulamaları meydana çıkabiliyor. Bir perhizi yaparak veya bir ürünü faydalanarak, belli bir bölgeden daha çok kilo verilmesi diye bir bir şey laf konusu olamaz. Bölgesel zayıflamanın maksimum yolu gerçek beslenmek ve eşliğinde bölgeye yönelik egzersiz yapmaktır.  Sıhhatli bir biçimde kilolardan kurtulmak amaçlı dengeli beslenmek ve davranış etmek kural. Bununla beraber bir takım gıdalar kilo verme sürecinde şart tokluğu arttırarak şart metabolizmayı hızlandırarak bize destekçi olabiliyor.

Yoğurt, greyfurt ve yeşil çay bu konuyla alakalı en oldukça araştırılan yiyeceklerin en önünde geliyor. Yoğurdun içerisindeki konjuge linoeik asit yağ yakımını hızlandırıyor. Benzer biçimde yeşil çay ve greyfurt da metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye destekçi oluyor. Son senelerde yapılmış olan bir araştırmada ana öğünlerden önce 1/2 greyfurt tüketmek 3 ayda rejim yapmaksızın 5 kilo verdiriyor. Bel çevresi dolgun olanlarda bu yiyeceklerin daha oldukça etken meydana geldiği tahmin ediliyor. Fakat greyfurt ilaçların vücuttan atılmasını azaltarak ilaçların toksik etki göstermesine ne sebeple olabiliyor. Bilhassa tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve grip ilaçları üst kısmına tesiri oluyor.

Çabuk yağa dönen yiyeceklerden uzak durun nedeni ise insan yağ yiyerek yağlarından kurtulamaz. Dünyadaki maksimum kalorili yiyecekler yağlı yiyeceklerdir. Farklılık etmeden tükettiğimiz yağlı yiyeceklere karşın temkinli olmalıyız. Evrensel olarak narin yiyecekler, ağızda yayılan yiyecekler ve elde yağ bırakan yiyecekler yağlıdır. Mesela açmalar, poğaçalar, kruvasanlar, çerezler, cipsler ve kurabiyeler. Karbonhidratlı besinler yağ hücrelerini şişirir ki iki. En mühim grup ise karbonhidratlardır.

Her ne kadar vücudun basit enerjisini karbonhidratlar verse de, gereğinden fazla tüketilirse yağ hücrelerimizi şişirmede üstlerine yoktur. Pilav, makarna, börek, ekmek, çorba, pasta, patates, mısır, tatlı ve meyveler en oldukça tükettiğimiz karbonhidrat kaynaklarıdır. Ananesel yeme şeklimiz göz önüne alındığında ne kadar karbonhidratlı yediğimizin farkına varabiliriz. Mesela çorba, patatesli tavuk yanına pilav ve ekmek beraber yenir. O nedenle yemekteki karbonhidrat miktarını azaltıp, yoğurt, et, sebze, salata ve su ile yiyecek çeşitliliği uygulamak daha iyi olabilir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. test
  2. Selamın aleyküm paylaşımınız ciddiyim dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı