Genel Sağlık

Boyun Kararmasına Doğal Ev Yapımı Kesin Çözümler

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kararmış bir boyuna sahip kadınların, bu çirkin görünüme sebep olan faktörlerin en başında kötü hijyen koşulları gelmektedir. Buna katkıda bulunan diğer faktörleri de şöyle sıralayabiliriz;

Boyun Kararmasına Doğal Ev Yapımı Kesin Çözümler

 • Uzun süre güneşe maruz kalma
 • Kirli çevresel ve hava koşulları
 • Kozmetik ürünlerde bulunan kimyasal maddeler
 • Obezite veya diyabet hastalığı
 • Egzama veya mantar enfeksiyonları
 • Tıp dilinde Acanthosis Nigricans olarak bilinen hormonal bir durum

Aloe Vera Jeli

Boyun Kararması İçin Alove Vera Jeli

Aloe Vera’da bulunan Aloesin, derinin pigmentasyona neden olan enzim aktivitesine karşı cildi rahatlatmada etkilidir. Aloe Vera ayrıca esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içerdiğinden cildi nemlendirir ve besler.

Uygulama

Aloe Vera yaprağını keserek, içindeki jeli çıkartıyoruz. Bu jel ile boynunuzu bir kaç dakika ovduktan sonra, 10 dakika bekletiyoruz ve bol su ile yıkıyoruz. Hızlı sonuç almak için, bu işlemi her gün yapabilirsiniz.

 

Elma Sirkesi

Boyun Kararması İçin Elma Sirkesi
Boyun Kararması İçin Elma Sirkesi

Boyun kararması sorunu için kullanacağımız elma sirkesinin, ev yapımı sirke olması gerekmektedir. Ev yapımı elma sirkesi, cildin pH değerini dengeler ve doğal bir parlaklık kazandırır. Ayrıca ciltte biriken ölü deri hücrelerini de gidererek, boyun kararmasına karşı etkilidir. Bu etkinin temel sebebi ise, içerisinde bulunan malik asitten kaynaklanmaktadır.

DİKKAT! Elma Sirkesi cildi çok çabuk kuruttuğu için, uygulama bittikten sonra nemlendirici kullanmayı unutmayınız.

Gerekli Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı ev yapımı elma sirkesi
 • 4 çorba kaşığı su
 • Pamuk topları

 

Uygulama

Sirkeyi, su ile seyrelttikten sonra, pamuk ile boynumuza sürüyoruz. 10 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkıyoruz. Etkisini hızlandırmak için her gün uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı

Boyun Kararması İçin Badem Yağı
Boyun Kararması İçin Badem Yağı

Badem yağı içeriği E vitamini sayesinde cildi yumuşatır ve gençleştirir. Aynı zamanda sklerozan etkisi bulunan badem yağı, cildi sağlıklı bir şekilde beyazlatma ajanı olmasından dolayı, cilt tonu ve ten renginin iyileşmesinde çok etkilidir. Badem yağının cilt üzerindeki etkileri bu kadar değil elbette. Kan dolaşımını hızlandırma konusunda ve ciltteki herhangi bir yara izi veya lekeyi iyileştirme konusundaki marifetlerini de dipnot olarak ekleyelim.

Gerekli Malzemeler

 • Birkaç damla badem yağı
 • 1-2 damla çay ağacı yağı (isteğe bağlı)

 

Uygulama

Öncelikle boynumuzu bol sabun ve su ile iyice temizliyoruz. Daha sonra badem yağını masaj yaparak boynumuza uyguluyoruz. Etkisini artırmak için çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. 10 dakika boyunca dairesel hareketler ile madem yağını boynunuza masaj yaparak yedirin. Daha sonra ılık su ile yıkayın. Bu işlemi diğer uygulamalarda olduğu gibi her gün yapabilirsiniz.

Kabartma Tozu

Boyun Kararması İçin Kabartma Tozu Tedavisi
Boyun Kararması İçin Kabartma Tozu Tedavisi

Boynunuzdaki ölü cilt tabakasını yok etmek için etkili olan kabartma tozu, alternatif olarak boyun kararması tedavisinde kullanılabilir.

3 çorba kaşığı kabartma tozu ve su ihtiyacımız olan malzemelerdir. Pürüzsüz bir macun kıvamına gelene kadar su ve kabartma tozunu karıştırıyoruz. Hazırladığımız macunu boynumuza uyguladıktan sonra kurumasını bekliyoruz. Kurumuş macunu temizledikten sonra, nemlendirici sürüyoruz.

Zeytinyağı ve Limon Suyu

Boyun Kararması İçin Alove Vera Jeli

Limon suyunun, doğal olarak cilt beyazlatma etkisi vardır. Cildi aydınlatma konusunda çok etkili olan limon suyunu, hazır limon suyu değil, normal limonun suyunu sıkarak kullanmanız gerekmektedir. Zeytinyağı da, cildi nemlendirip yumuşatma konusunda etkilidir.

Eşit oranlarda zeytinyağı ve limon suyunu karıştırıyoruz. Gece yatmadan önce bu karışımı boynunuza uyguluyorsunuz. Gözle görülür bir etki için her gün bu işlemi yatmadan önce yapınız.

Patates Suyu

Patates Suyu İle Cilt Bakımı
Patates Suyu İle Cilt Bakımı

Patates suyunun cilt ağartma özelliği, boynunuzdaki deriyi hafifletir ve aydınlatır. Boynunuzda meydana gelen karanlık lekeler için günlük düzenli kullanımda boyun kararma sorununuz giderek yok olmaya başlayacaktır.

Doğal yollardan ev yapımı boyun kararmasından kurtulmak için etkili olan bu yöntem için, sadece bir küçük boy patatese ihtiyacımız olacak. Patatesi soyduktan sonra rendeliyoruz ve suyunu çıkartıyoruz. Çıkardığımız patates suyunu boynunuza uygulayıp 15 dakika beklettikten sonra, bol su ile yıkıyoruz. Günde 2 kere uygulayabileceğiniz bu yöntem ile, boyun kararması sorununu gözle görülür şekilde azaldığını ve yok olduğunu göreceksiniz.

Umarız boyun kararması için etkili ev yapımı doğal çözümlerimiz size yardımcı olur. Düzgün hijyen uygulamalarının yanı sıra, doğru cilt bakımı rutini ile birlikte yüzünüzü ve boynunuzu sağlıklı ve parlak tutmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, cilt bakımı bir bütündür ve boynunuzu bu bakımdan mahrum bırakmayın! Eğer sizlerin de boyun kararmasına karşı önerileriniz ve sorularınız varsa, alttaki yorum alanına yazabilirsiniz.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı