Ansiklopedi

Cam Nasıl Yapılır

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Cam Nasıl Yapılır – Cam Nedir – Cam Üretimi

Cam, günlük yaşantımızın önemli bir parçasıdır. Evlerimizin pencere camları, aynalar, şişeler, bardaklar, otomobil camlan, gözlüklerin ya da optik araçların mercekleri, vb. gibi yararlandığımız birçok araç camdan yapılır. Ayrıca, camyünü halinde ısı yalıtkanı olarak kullanıldığı gibi, cam lifi halinde bazı plastik maddelere de katılır.

Cam, çok eski çağlardan bu yana yapılmaktadır. Ama nerede ve ne zaman bulunduğunu söylemek çok güçtür; günümüzden 4 000 yıl kadar önce Ortadoğu uygarlıklarında, Çin’ de, Fenike ve Mısır uygarlıklarında da cam kullanılmaktaydı. Ortaçağ boyunca camcılık bir yapım sanayisi olmaktan çok, gizi titizlikle saklanan ve el tornalarında uygulanan bir zanaat tekniği oldu. Kimyanın gelişmesiyle cam yapımı, sanayi alanında üretime elverişli çeşitli tekniklerden yararlanmaya başladı.

Cam Nasıl Yapılır
Cam Nasıl Yapılır

Uygulamada cam, katı, billursuz, saydam, oldukça zor çizilen, sert ve kırılgan bir maddedir. Üstelik, hemen erimez, ama sıcaklık yükselirse yavaş yavaş yumuşar. Bütün bu özelliklerinden dolayı aranan bir gereçtir.

Kimyasal açıdan, camsı hal nasıl doğar? Bir sıvı madde çoğunlukla, «katılaşma sıcaklığı» adı verilen belli bir sıcaklıkta katı hale gelir. Sözgelimi su, 0°C’ta buz olur; erimiş kurşun ise 327°C’ta yeniden katılaşır. Ama, böyle bir durumda elde edilen katı, üç boyutlu çok düzenli bir ağ biçiminde çizilen billurlardan oluşur; oysa aynı atom ya da moleküller, sıvı içinde tam bir düzensizlik gösterir. Camda ise sıvının molekül düzensizliği, katı halde de sürer. Bu nedenle cam, billurlaşmamış, ama ağdalılığı aşırı ölçüde artarak katı gibi kesin biçim almış bir sıvıdır. Bununla birlikte, camların özellikleri, «kritik ağdalılık» denen belli bir değere ulaşıldığında oldukça hızlı değişikliklere uğrar ve sıvı hal ile camsı hal arasında kusursuz bir süreklilik yoktur.

Camların en yalını silis camıdır (kuvars, çakmaktaşı ve bazı kumlarda bulunan silisyum oksit). Ama çok iyi camlaşan silis billuru, ancak 1700 C’ın üstünde erir; dolayısıyle, sıvının soğutulmasıyla elde edilen camın hazırlanması güçtür.

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı Facebook

 Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı