Celâl Sahir Erozan Edebi kişiliği ve eserleri

Celâl Sahir Erozan Edebi kişiliği ve eserleri

Celâl Sahir Erozan(1883-1935)
• İstanbul’da doğan Celâl Sahir, «Hariciye nezareti»nde çalıştı (1903). Mercan ve Kabataş liselerinde fransızca ve edebiyat dersi verdikten sonra, bir ara ticaretle uğraştı (1917- 1918).
• Zonguldak milletvekilliği de yapan Celâl Sahir, Türk alfabesini saptamakla görevli kurulda görev yaptı. Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin (daha sonra Türk Dil Kurumu adını aldı) kurucuları arasına katıldı (1932).
• Celâl Sahir, Servetifünun’ cular arasında adını duyurmuşsa da, sonra Fecriâti’cilere katılmıştır; Türkçülük hareketi yandaşları arasında da görülen ve Türk Yurdu’nda yazıları yayımlanan Celâl Sahir’in şiirleri üç kitapta toplanmıştır: Beyaz Gölgeler (1909); Buhran (1909); Siyah Kitap (1911).


Hakkında Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

Okudunuz mu?

Ofis Otomasyon Sistemleri

Ofis Otomasyon Sistemleri

Ofis otomasyon sistemleri veri işçilerinin ofisteki verimliliklerini artırmayı amaçlayan(tipik bir ofisin; iletişim, koordinasyon aktivitelerini düzenleyerek) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir