Ansiklopedi

Cemal Nadir Kimdir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Cemal Nadir Kimdir

Cemal Nadir (1902-1947)
• Bursa’da doğan Cemal Nadir Güler, çocukluk yaşlarında makinist ve kasnak işleme çıraklığı, sonra tabelacılık ve resim öğretmenliği yaptı.
• Cemal Nadir, ilk karikatürlerini Diken dergisinde yayımladı (1920). Bursa’dan gönderdiği karikatürlerle. Akbaba dergisinde yapıtlarını yayımlatma olanağı bulan (1926) sanatçı, Akşam gazetesinde sürekli iş bulunca, İstanbul’a yerleşti (1929). 1943’te Cumhuriyet gazetesine geçti; ama Akbaba, Karikatür ve Yücel dergilerine de karikatür verdi. Çeşitli karikatür sergileri açtı. 1947’de İstanbul’da öldü.
• Cemal Nadir, Efruz Bey, Dalkavuk, Akla Kara, Amcabey, vb. tipler yaratırken, toplumsal olayları kendine özgü çizgilerle vurgulamayı başarmış, A.B.D., İngiltere, Almanya, Fransa’da karikatürleri yayımlanmış, A.B.D’nde açılan sergisi büyük ilgi .görmüştür.
• Türkiye’de karikatür sanatının sevilmesinde büyük rol oynayan Cemal Nadir, genç karikatürcülerin yetişmesine de katkıda bulunmuştur.
• Viyana Uluslararası Karikatür sergisinde birincilik ödülünü kazanan sanatçının bazı karikatürleri kitap halinde yayımlanmıştır : Dalkavuk, Akla Kara.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı