Cildin Kış Şartlarına Hazırlanması


Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

İnsanlar genellikle cilt rahatsızlıklarının, yakıcı güneş altında olduğunu ve bu sıkıntıların da yazın yaşanabileceğini zanederler. Halbuki; kış soğuğu ve kışın kendine özgü atmosferik şartlan da, dermatolojik sorunlara neden olmaktadır. Büim adamla- n, atmosferden dünyaya her gün binlerce ton toz döküldüğünü söylerler. Tabî bu tozlarla birlikte, belki de çeşitliliğini bilemediğimiz pek çok madde, dünyanın tepesine dökülmektedir. Bu niteliği pek de bilinmeyen tozlar, kış mevsimlerinde, bir başka aktifleşip, insan sağlığını olumsuz etkilemekte atağa kalkarlar. Soğuk hava ve bu soğuk havayla temas eden cildimiz, ayn bir bakım gerektirir. Belki de yaz güneşinden koruduğumuz cildimizi, kışın atmosferik şartlarından ayrı bir özenle korumamız gerekir.
Kış aylannda, soğuk havanın etkili olduğu günlerde, cilt hastalıklan- na karşı dikkatli olmamız ve cüdimizi korumamız şarttır.
Özellikle doğu bölgelerimizde, kış mevsiminin cilde olumsuz etkisinin diğer bölgelere göre daha fazla olduğu muhakkaktır. Derimiz, her an dış dünyayla irtibat hâlinde olduğundan, fiziksel etkenlerden etkilenmemesi düşünülemez. Kış mevsiminde de cildimizi tehdit eden birçok etken vardır. Kışın, soğuk-kuru hava, düşük nem, rüzgar, kirli hava ve asit yağmur- lanna dikkat edilmelidir.
Aynca; günlük ve tekdüze hayat, kapalı ortamlarda kalma, düzensiz beslenme ve depresyon yapıcı melatonin hormonunun güneşsiz ortamlarda daha fazla salgılanması sonucunda, kış aylannda insanların daha fazla stresli ve depresyona eğilimli oldukları görülür.
Bu durumun akne, sivüce ve egzama gibi bazı cilt hastalıklannı artırdığına dikkat çekilir. Kış aylanndan; en çok yaşlılar, çocuklar ve derisi kuru olanlar etkilenir. Deri kuruluğunun tedavisinde ve önlenmesinde, nemlendiricilerin kullanılması temel yaklaşımdır.Sağlık Kitabı Google News

“Cildin Kış Şartlarına Hazırlanması” için 5 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.