Çocuk Sağlığı

Çocuk Odası Nasıl Olmalıdır

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Çocuğun odası nasıl olmalıdır sorusuna şu karşılıklar verilebilir: Çocuğun yaşayacağı oda her şeyden önce bol ışık almalıdır. Duvarlarda ve eşyada kullanılan renkler çocuğun görme algısını hep uyanık tutacak çeşitten, canlı olmalıdır. Duvar badanası silinebilir bir maddeden seçilmelidir. Tümü böyle yapılmazsa bile, hiç değilse yerden bir buçuk metre yüksekliğe kadar böyle olmalıdır. Taban da yıkanabilir bir şeyle örtülmeli, toz yuvası olan halı ve kilimlerinin kullanılmasından kaçınılmalıdır.

Eşyanın oda içindeki yeri kişisel zevke göre değişebilir; ancak çocuğun beşiği ya da yatağı her ne olursa olsun pencere altından ve hava akımlarından uzak bir noktaya yerleştirilmelidir.

Sıcak-soğuk sorununa da dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığını 18-20 derece arasında bulundurmak gereklidir. Sıcaklık bu derecelerin ne çok altına inmeli, ne de çok üzerine çıkmalıdır. Kalorifersiz evlerde çocuğa çok yakın olmamak şartıyla elektrik sobası kullanmak, odun kömür sobasından çok daha iyidir. Kışın odanın sıcak havası yeteri kadar nemlendirilmelidir.

Yaz için uygun sıcaklık, bulunulan yere göre değişir. En iyi sıcaklık derecesi 24 – 26’dır. Bebeğin doğal sıcaklık düzenleme yeteneği henüz yeterince gelişmediğinden, 26 derecenin üzerinde bir sıcak sakıncalı olabilir. Bu nedenle yazları çok sıcak geçen yerlerde bebeği poyraz yönde bir odaya yerleştirmeli ve odayı sık sık havalandırarak serinletmelidir. Kışın bile odayı havalandırmak iyidir.

Odanın temizliği önemli bir konudur. Bu konuda son derecede titiz davranmalıdır. Yeri sık sık sabunlu suyla silerek elden geldiğince süpürge kullanmaktan kaçınmalıdır. Çok gerekli durumlarda süpürgeyi ıslak beze sararak kullanmalıdır. En iyi araç ise elektrikli süpürgedir. Çocuk kaç yaşında olursa olsun en büyük düşmanı tozdur; çünkü toz yoluyla çeşitli hastalıkların etkenleri vücuda girebilir.

Çocuk odasında neler bulunmalıdır? Çocuk geniş yerden hoşlanır. Bu nedenle odasına gereğinden fazla eşya koymamalıdır. Çoğu zaman anne babalar çocuklarına mobilya ve dekorasyon dergilerinden kopya edilmiş şık odalar döşe-inektedirler; ancak bu şık odalar kullanışlı ve rahat olmaktan, yani çocuğun günlük gereksinmelerine tam karşılık vermekten uzaktır. Odada yataktan başka bir de dolap bulunmalıdır.

Yüksekliği en az 90 santim olacak olan bu dolabın gözlerine çocuğun sağlık bakımı ve temizliği için gerekli bütün eşya yerleştirilir. Üzerine de yumuşak, içi pamuklu bir örtü konulur. Bilindiği gibi, özellikle emzirmeyle beslenen bebekler için bebek terazisi gereklidir. (Bebek doyurulmadan önce ve sonra birer defa tartılır. Böylece yeterli besin alıp almadığı ölçülür.) Bu terazi ayrı bir masa üzerinde durmalıdır. Çocuğun çamaşırları ya bu masanın ya da yukarıda sözü edilen dolabın çekmecelerine yerleştirilir.

Altıncı aya doğru bu eşyaya çocuğun özel sandalyesi de eklenir, içi pamuk veya kıtık, üzeri su geçirmez bir plastik maddeyle kaplı olan bu sandalyelerin önünde tepsi gibi bir kısım bulunur. Bu kısım istendiğinde kaldırılabilir. Çocuğun düşmemesi için emniyet kemeri ve ayak dayayacak yeri olur. Piyasada bulunan çocuk sandalyelerinin hemen hemen hepsi bu niteliktedir; ancak bunların hepsi de çok yüksektir.

Çünkü büyüklerin sofralarına uyacak boyda yapılmaktadır. Doğrusu, bebeğin kendi boyuna uygun bir yüksekliğin seçilmesidir. Park kullanılmasına sekizinci ay dolaylarında başlanır. Parkın kenarı 120 santim kadar olmalıdır. Bunun da altına pamuk veya kıtıktan yumuşak bir taban koymak ve bu tabanı su geçirmez bir plastikle kaplamak gerekir. Park günde birkaç saat kullanılabilir.

İki yaşından sonra çocuğun odası yeniden düzenlenir. Çocuk iki yaşını bulunca öncelikle odanın döşemesi değiştirilmelidir. Park ve banyo kaldırılır. Dolabın üzerindeki içi pamuklu örtü yerini düz bir beze bırakır. Odaya bir iki alçak tahta veya plastik sandalye ve küçük bir oyuncak dolabı, etajerler konulur. Bebek yavaş yavaş buralara oyuncaklarını yerleştirmeye alıştırılır.

Çocuk 3-4 yaşına gelince minik yatağı kaldırılır, yerine epeyce bir süre kullanabileceği, yeteri kadar uzun bir yatak konulur. Çocuğun ilk resim ve yazı denemelerinde okul tipi sıra kullanılması iyi değildir. Bu biçim çalışma çok küçük yaşta başlarsa vücutta omurganın eğrilmesi gibi bozukluklar baş gösterebilir. Duvara ufak bir kara tahta asmak çok daha yararlıdır. Çocuk bu tahtaya tebeşir ya da kendiliğinden yapışan harflerle yazar. Tebeşir ve harfler canlı renklerden seçilirse çocuğun eğitici oyunlara ilgisi uyandırılmış olur.

Tehlikeli olabilecek her çeşit madensel süs eşyasından kaçınmalıdır. Zaten günümüzde dekorasyonun temel prensipi estetikle kullanış gereklerini bağdaştırmaktır.

 Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı