Sağlık Ara…

Desirett 75 Mcg Tablet

Desirett 75 Mcg Tablet

Desirett 75 Mcg Tablet Prospektüs Bilgileri, Desirett kadınlarda gebeliğin önlenmesi (doğum kontrol) amacıyla kullanılır. Desirett progestogen türevi bir dişi cinsiyet hormonu olan desogestrel içerir. Bu nedenle “sadece progestogen hapı” (SPH) ya da mini-hap olarak adlandırılmaktadır.

SPH’lerin veya mini-hapların çoğu esas olarak, sperm hücrelerinin rahime girmesini önleyerek etki gösterir ancak yumurta hücresinin olgunlaşmasını her zaman önlemezler; bu, kombine tabletlerin primer etkisidir. Desirett, çoğu zaman yumurta hücresinin olgunlaşmasını önlemeye yetecek kadar yüksek bir doza sahip olmakla diğer mini-haplardan farklıdır. Buna bağlı olarak, Desirett yüksek kontraseptif etkinlik sağlar.

Desirett östrojen kullanımı riskli olan kadınlarda kullanılabilir. Bebeklerini emzirmekte olan kadınlar tarafından dikkatle kullanılmalıdır. Desirett kullanımı sırasında kanamalarınız düzensizleşebilir ya da hiç kanama olmayabilir.

Estrojensiz Bir Oral Kontraseptif Gerektiğinde Desirett Tablet
Emziren Anneler İçin Doğum Kontrol İlacı Desirett Tablet
35 Yaş Üstü Kadınlar
Sigara İçen Kadınlar
Migreni Olan Kadınlar
Estrojene Bağlı Olabilen Baş Ağrısı ve Göğüslerde Hassasiyet Yaşayan Kadınlar
Obez Kadınlar
Estrojeni Tolere Edemeyen ve/veya Estrojen Kullanmak İstemeyen Kadınlar
( Östrojensiz Doğum Kontrol Hapı )

Desirett 75 Mcg Tablet Nasıl Kullanılır

Her bir Desirett blisteri 28 tablet içerir. Blister şeridinin ön yüzünde tabletlerin arasında ok işaretleri ve haftanın günleri basılıdır. Her gün bir tablete karşılık gelir.

Yeni bir Desirett paketine başladığınızda, üst sıradan bir tablet alınız. Herhangi başka bir yerdeki tablet ile başlamayınız. Örneğin eğer Çarşamba günü başlıyorsanız, en üst sıradaki Ça yazan tablet ile başlayınız. Sonraki her gün, ok işaretleri doğrultusunda ilerleyerek tabletinizi alınız. Blister şeridinin ön yüzüne bakarak, herhangi bir gün tabletinizi alıp almadığınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Uygulama Yolu Metodu

Tabletlerinizi her gün, günün aynı saatinde almaya özen gösteriniz. Tableti bütün olarak, yeterince su ile yutunuz. Desirett kullanırken kanama görülebilir, ancak tabletlerinizi normalde olduğu gibi almaya devam etmelisiniz. Bir blister şeridi bittiğinde, sonraki gün yeni bir blister şeridine başlayınız; yani ara vermeyiniz ya da adet görmek için beklemeyiniz.

Desirett Tablet Kullananlar

İlk Desirett Kutusuna Başlama

Önceki Ayda Hormonal Doğum Kontrol Yöntemi Kullanmadıysanız
Adet döneminizin başlamasını bekleyiniz. Adet kanamanızın birinci gününde ilk Desirett tabletinizi alınız ve sonraki günlerde devam ettiriniz. Bu durumda ek başka bir doğum kontrol yöntemi uygulamanız gerekmez.
Desirett kullanmaya adetinizin 2-5. günleri arasında da başlayabilirsiniz, ancak tablet alınan ilk 7 gün süresinde ek bir doğum kontrol yöntemi (örn. kondom gibi bir bariyer yöntemi) kullanmalısınız.

Kombine Doğum Kontrol Hapı, Vajinal Halka ya da Deri Bandından Geçiş Yapılması
Önceden kullandığınız hap paketinin son tabletini aldıktan sonraki gün başlayınız. Öncesinde vajinal halka ya da deri bandı kullanmışsanız, Desirett’e bunların çıkarıldığı gün başlayınız. Bu durum hiç ara verilmeyeceği anlamındadır. Eğer önceden kullandığınız doğum kontrol hapı paketinde, etkin madde içermeyen haplar da bulunuyorsa, etkin madde içeren son tableti aldıktan sonraki gün başlayınız. Eğer emin değilseniz, doktor ya da eczacınıza sorunuz. Eğer bu talimatları yerine getirirseniz, ek doğum kontrol önlemi almanız gerekli değildir.
Desirett kullanmaya aynı zamanda, en geç, olağan tabletsiz, bantsız, halkasız dönemi, ya da önceki kombine hapın etkisiz tablet aralığını izleyen günde de başlayabilirsiniz, ancak tablet aldığınız ilk 7 gün süresinde ek bir bariyer yöntemi kullanmanız önerilmektedir.

Başka Bir Sadece Progestogen Hapından Geçiş Yapılması (mini hap)
Herhangi bir gün bunu kullanmayı bırakabilir ve Desirett kullanmaya başlayabilirsiniz. Ek bir önlem gerekli değildir.

Enjeksiyon, İmplant, ya da Progestogen Salımlı Rahim içi Araçtan Geçiş Yapılması
Desirett kullanmaya bir sonraki enjeksiyonun yapılacağı gün veya implantın ya da rahim içi aracın çıkarıldığı gün başlayabilirsiniz. Ek bir önlem gerekli değildir.

Çocuk Doğurduktan Donra

Bebeğiniz doğduktan sonraki 21 ile 28. günlerde Desirett kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer daha sonra başlarsanız, tablet almaya başladıktan sonraki ilk 7 gün boyunca, ek olarak bir bariyer yöntemi kullanmalısınız. Ancak halen cinsel ilişki gerçekleşmiş durumdaysa, Desirett kullanmaya başlamadan önce gebe olmadığınız belirlenmelidir. Emziren kadınlar hakkında ilave bilgi Bölüm 2 “Hamilelik ve emzirme” başlıkları altında verilmektedir. Doktorunuz da size bilgi verebilir.

Düşük Yaptıktan Sonra
Doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Eğer Mide-Bağırsak Sorunlarınız Olursa (örn. kusma, şiddetli ishal)

Böyle bir durumda, aşağıdaki unutulan tabletler bölümündeki tavsiyeler geçerli olacaktır. Desirett tableti aldıktan sonraki 3-4 saat içinde kusarsanız, ya da tıbbi kömür kullanırsanız veya şiddetli ishal olursanız, tabletin içindeki etkin maddenin emilimi tam olmayabilir.
Eğer Desirett’in etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla DESİRETT Kulandıysanız

Çok sayıda Desirett tablet kullanımı sonrasında sağlığa zararlı etkiler olduğu hakkında bir rapor bulunmamaktadır. Ortaya çıkabilecek belirtiler, bulantı, kusma ve genç kızlarda hazneden (vajina) hafif kanamadır.
Desirett’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz

Desirett Kullanmayı Unutursanız

Eğer tablet almayı unuttuğunuz süre 12 saatten kısa ise, unutulan tableti hatırlar hatırlamaz yutunuz ve sonraki tableti olağan zamanında alınız.

Eğer tablet almayı unuttuğunuz süre 12 saatten uzun ise, Desirett’in güvenilirliği azalabilir. Arka arkaya unuttuğunuz tablet sayısı ne kadar fazla ise, kontraseptif etkinliğin azalması riski o kadar yüksektir. Unutulan en son tableti hatırlar hatırlamaz yutunuz ve sonraki tabletleri olağan zamanında alınız. Tableti aldığınız sonraki 7 gün boyunca ilave bir doğum kontrol yöntemi (bariyer yöntemi) kullanınız. Eğer tablet almayı ilk kullanım haftasında unuttuysanız ve unutma olayından önceki haftada cinsel ilişki söz konusu ise, hamilelik olasılığı göz önüne alınmalıdır. Bu durumda doktorunuza danışınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

 

Desirett İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler

Desirett kullanmayı dilediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Bıraktığınız günden itibaren hamileliğe karşı korunmuyor olacaksınız.
Bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorularınız olursa, doktorunuza sorunuz.

Desirett Tablet Olası Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, Desirett’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Doğum kontrol haplarının kullanımıyla ilişkili en ciddi istenmeyen etkiler, Bölüm 2. Desirett kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında verilmiştir. Bilgilenmek için lütfen bu bölümü okuyunuz ve sizin durumunuza uyan bir konu varsa, doktorunuza başvurunuz.

Desirett kullanımı sırasında vajinal kanamalar düzensiz aralıklarla görülebilir. Bunlar ped kullanma yı bile gerektirmeyecek kadar çok az miktarda kanama olabilir veya fazla kanamanın olmadığı bir menstrüasyona (adet görme) benzeyebilir ve hijyenik korunma gerekebilir. Fakat hiç kanama yaşamama olasılığı da vardır. Düzensiz kanamalar Desirett’in kontraseptif korumasının azaldığına dair bir işaret değildir. Genel olarak, herhangi bir şey yapmanız gerekmez, sadece Desirett almaya devam edin. Ancak eğer kanama şiddetliyse veya uzun sürerse doktorunuza danışınız.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde tanımlanmıştır:

 • Çok yaygın: 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.
 • Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
 • Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek: 1.000 hastanın birinden az görülebilir.
 • Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
 • Yaygın olmayan: Vajinal enfeksiyon
 • Yaygın: Duygudurum değişikliği, cinsel istekte (libido) azalma
 • Yaygın: Baş ağrısı
 • Yaygın olmayan: Kontakt lens kullanımında güçlük
 • Yaygın: Bulantı
 • Yaygın olmayan: Kusma
 • Yaygın: Akne
 • Yaygın olmayan: Saç dökülmesi
 • Seyrek:Deri döküntüleri, kurdeşen, deride ağrılı mavi-kırmızı renkte şişlikler (eritema nodozum)
 • Yaygın: Meme ağrısı, düzensiz adet kanamaları, ya da hiç kanama olmayışı
 • Yaygın olmayan: Ağrılı adet dönemleri, yumurtalık kistleri
 • Yaygın olmayan: Yorgunluk
 • Yaygın: Kilo artışı
  Bunların dışında, meme akıntısı da görülebilir.

Desirett Tablet Etkin Madde
Her bir film kaplı tablet, 75 mikrogram desogestrel içerir.

Barkod : 8681026050082

Satış Fiyatı : 18.63 TL

Desirett Tablet Saklanma Koşulları
Desirett’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Desirett 25°C’ nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Desirett’i kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Desirett’i kullanmayınız.

Ruhsat Sahibi
Exeltis İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.
Maslak Mah. Sümer Sok. Ayazağa
Ticaret Merkezi No: 3/9 Sarıyer/İSTANBUL

Üretim Yeri
Laboratorios Leon Farma S.A.
La Vallina s/n Polígono Industrial
Navatejera 24008, Leon İSPANYA
Bu kullanma talimatı 07.03.2016 tarihinde onaylanmıştır.