Dijital Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Dijital Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Amerika bilim adamları, verdana yazı karakteri bilgisayar kullananların gözler için daha güvenli olduğunu tespit ettiler. Göz kasları bu yazıyla biriken metinlerin okunuşunda daha az gerginleşir. Heriflerde kertmeler olmadığından verdana iyi “okunabilme özelliğine” sahiptir. Göz için ekranda en uygun yazı boyutu 10-12 puntodur.

Monitör önünde uzun süreli oturmak gözleri gerginleştirdiğinden zararlıdır. İnsan gözü daha çok uzağa bakmak için tasarlanmıştır.

Dijital Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Digital Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?
Digital Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Ayrıca göz, eşyaları ışığın yansıması ortamında görmeye adaptedir. Monitörler ışığı serbest bırakır, ancak yansıtmaz. İş için normal mesafe yarım metreye kadardır. Bu da zamanla gözün keskinliğine ve netliğine olumsuz etkiliyor. Çoğu görme yeteneğinin zayıflamasını hissederken, bazılarının da gözleri ağrıyor, kaşınıyor ve kızarıyor.

Şimdi hangi yazı tipi güvenli olduğunu bildikten sonra ve bilgisayar arkasında çok zaman geçiren insanlar gözlerini biraz az yorarlar. Bilim adamları tarafından net saptandı ki, bilgisayar monitörlerinin her türlüsü hatta sıvı kristalli monitörlerin de gözlere zararlı etkisi vardır.

Göz kırpmasının gözlere faydası

Monitörlerin göze zararlı etkisi şudur ki, kullanıcılar bilgisayar başında oturarak, daha az gözlerini kırpıyorlar. Görüntülerin detaylarını iyi görmek için insana gözlerini kısması gerekir. Kullanıcı ne kadar çok gözlerini kısarsa, bir o kadar az gözlerini kırpıyor.

Göz maksimum gerilime ulaştıklarında kırpma sıklığı 4 kat azalır. Geç kırpmalar sonucu gözler yeterince nemlenmez. Bu da gözlere rahatsızlık, kuruluk, gözlerde “kum” hissi verir. Doktorlar, bilgisayar başında çalışırken gözleri sık sık kırpmayı öneriyorlar. Ayrıca gözlere “yapay göz damlaları” damlatılması gerekir.

Sorunun asıl çözüm yolu, somut koşullara ve belirli insanlara göre parlaklığı ve renkliliği düzenleyen gelişmiş yani göz yormayan monitörler olabilir.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Dijital Göz Yorgunluğu Nasıl Geçer?” için 8 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.