Diş Sararması ve Önüne Geçmek

Diş Sararması ve Önüne Geçmek

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Gülüşümüzün en önemli parçası olan dişlerimizin ağız sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu aynı zamanda bir kişinin görünümünde de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Baktığımız zaman dişlerimiz ile ilgili birçok sorun yaşarız ancak günümüzde görünümü etkileyen en çok sorun çıkaran ve görünümünüzü olumsuz bir şekilde etkileyen dişlerimizin sararmasıdır.

Diş Sararması ve Tedavisi

Diş sararması bizim gibi çok çay tüketen toplumlarda sık görülmekle birlikte tedavisiz bir durum değildir. Baktığımız zaman dişlerimizin sararmasının birden fazla nedeni vardır. Öncelikle dişlerin sararmasındaki en önemli neden dişlerin doğru ve düzenli bir şekilde fırçalanmamasıdır. Eğer dişlerinizin sararmasını istemiyor iseniz dişlerinizi düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamanız gereklidir. Günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamanız gereklidir. Özellikle yatmadan önce bu işlemi yapmanız gereklidir. Aynı zamanda bu fırçalamayı dişlerinize doğru bir şekilde yapmanız diş sararması problemini henüz yaşamadan sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Diş Sararması ve Önüne Geçmek İçin Diş Sararması Tedavisi
Diş Sararması ve Önüne Geçmek İçin Diş Sararması Tedavisi

Diş sararması sebeplerinden bir diğeri ise fosfor eksikliği olarak gösterilmektedir. Baktığımız zaman fosfor eksiliğinden dolayı kaynaklanan sararmanın önüne geçebilmek için öncelikle dişlerinizi fosforlu diş macunu ile fırçalamanız önerilmektedir. Diğer yandan çeşitli ilaçlar ile fosfor desteğinde bulunabilirsiniz.

Ancak günümüzde fosforun kalp krizine neden olduğu bilinen bir gerçek haline gelmiştir. Fosfor desteğinin çok doğru olmadığını söylesek de diş doktorunuz ile bu konuyu danışarak bir önlem almanızda fayda var. Diğer yandan diş tozu denilen ürün ile dişlerinizin beyazlatılması mümkündür. Ancak diş tozunun çok fazla kullanılması önerilmemektedir.

Kişilerin bazen psikolojik olarak dişlerinin sarı olduğunu zannetmeleri de sık rastlanan bir durumdur. Bunu bir diş hekimine danışarak normal tonda olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bir çok kişi dişleri normal kemik renginde olduğu halde dişlerinin sarardığını düşünüp çeşitli ürünlere yönelmektedir. Bu tip ürünlerin bazen zararlı olabileceği bilinmelidir En yakın ağız ve diş sağlığı merkezine giderek bilgi almaları okuyucularımız için en doğru yol olacaktır.

Diş sararması sorununuzun kaynağı ne olursa olsun nedeni araştırıldıktan sonra klinik pratikte diş beyazlatmak için kanıtlanmış bir çok tedavi mevcuttur. Diş hekiminize danışarak güncel tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Diş Sararması ve Önüne Geçmek” için 40 cevap

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.