Çocuk Sağlığı

Down Sendromu Nedir

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Down Sendromu insanlarda en sık görülen kromozom türüdür.Zeka geriliği yapması erken yaşta olması nedeniyle önde gelen toplumsal sorunlardan olan Down sendromu olgularının tümü olmasada önemli döneminde çeşitli tanı yöntemleriyle tanınabilmekte ve ailelere gebeliği devam ettirmekte yada sonlandırma seçeneği sunabilmektedir.

Down Sendroumu Nedir?

Down sendromu yada eski adlarıyla “mongolizm” veya”mongol bebek” ilk kez 1886 yılında Dr.john Langdon “özel bir zeka geriliği” olarak tarif edilmiş bir sendromdur.Moğol ırkına mensup insanlara cekik gözlülükleri nedeniyle Dr.Down bu bebekler için “mongoloid” terimini kullanmış ancak daha sonra Asyalı bilim adamlarının “mongol” terimi tümüyle terkedilmiştir .

Down sendromunun genetik kaynaklı olduğu baştan beri düşünülmüştür .1932’de Waardenburg genetik bozukluğun ayrılmama olabileceğini ileri sürer.1959’da jerome lejense normalden bir fazla olan kromozomun G grubuna ait olduğunu göstermiştir.

Down Sendromu Nedir
Down Sendromu Nedir

Dünyada yaklaşık olarak 660 yeni doğan bebekten biri Down sendromu ile doğmaktadır.Bu haliyle Down sendromu en sık görülen molformasyon (yapısal bozukluk) türüdür. 35 yaşın üzerinde doğum yapan kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir.Genç kadınlarda her 1000 doğumda bir görülürken bu oran 40 yaşın üzerindeki kadınlarda kırkta bire çıkar.

Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz: Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı