İlaçlar

Dünyada eczacılık

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Yabancı ülkelerde eczacılık. Fransa’da, Ispanya’da ve Brezilya’da, eczacılık eğitimi eczacılık fakültelerinde yapılır. Belçika’da Fen fakültesine bağlı bir ihtisas kolu halindedir. Norveç ve Finlandiya’da tıbba bağlıdır. İtalya’da başlı başına bir eczacılık öğretimi yoktur, fakat eczacı olanlara fen fakülteleri tarafından birtakım sertifikalar verilir. Rusya’da, iki türlü asil diplomalı eczacı vardır. Alt kategoride bulunanlar, yönetim işlerini üzerlerine alamazlar. İngiltere’de, diplomalar devlet tarafından değil de, Eczacılık derneği tarafından verilir.

Batı Almanya’da, eczacılık öğretimi devlet tarafından programa bağlanmıştır.

Amerika Birleşik devletlerinde eczacılık e-ğitimi, eyaletlere göre bazı değişiklikler gösterir.
Birçok memleketlerde, eczacılar aynı ölçüde bağımsız değildir.

İngiltere’de bir eczacı, birkaç tane eczane açmakta serbesttir. Ancak her eczanenin başında yine eczacı olan sorumlu bir müdürün bulunması şartır. Bunlar, eczanelerinde başka bir ticarî faaliyette bulunabilirler. Amerika Birleşik devletlerinde, eczacı diploması olmayan bir kimse bir veya birkaç tane eczane açabilir ve eczanelerinde ilâçtan başka şeyler de satabilir, yalnız her eczanede eczacı olan sorumlu bir müdürün bulundurulması şarttır.

Japonya’da, Orta Amerika’da eczacı diploması olmayan bir kimse de eczane açabilir. Danimarka’da iki çeşit eczane vardır: veraset yolu ile veya satın alma yolu ile intikal eden eczaneler; işletme imtiyazı devlet tarafından bir eczacıya verilmiş olanlar. Bu eczaneler şubeler de açabilir.

Avustralya, İrlanda, Portekiz ve Şili’de eczane sahibi olmak için diplomalı olmak şart değildir.

Rusya’da, eczacılık mesleği tamamen devletleştirilmiştir. Fabrikalarda çalışan, ilâçları hazırlayan ve ilâçları veren eczacıların hepsi memurdur. Diğer halk demokrasilerinde de eczacılık devletleştirilmiştir.Sağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı