İlaçlar

Eczacılık fakültesi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Eczacılık fakültesi (İstanbul ünİversİtesi), İstanbul’da eczacılık öğretimi yapan fakülte (kuruluşu: 4 kasım 1963).

İlkin Mektebi Tıbbiyei Şahanede bir eczacılık sınıfı kuruldu; 1909’da Askerî ve Mülkî tıbbiyelerin Tıp fakültesi haline getirilerek Haydarpaşa’daki yeni binalarına taşınması sırasında, eczacılık öğretimi yapacak olan kurum (1909’da kurulan Dişçi mektebi ile birlikte) kısmen bağımsız bir hale sokularak müdürlüğüne Dr. Mustafa Münif Paşa getirildi; mektep Kadırga’daki ahşap binada (Menemenli Mustafa Paşa konağı)

1925 yılına kadar kaldı; sonra Beyazıt meydanına bakan ve eskiden jandarma kumandanlığı olarak kullanılmış olan binaya taşındı. 1933 üniversite reformuyle Eczacı okulu, Fen fakültesine bağlandı; Galenik, Farmokognozi ve Farmosötik Kimya kürsülerinin başına yabancı hocalar getirildi. Bu devrede yapılan en önemli değişiklik 1938-1939 ders yılından itibaren eczacılık tahsilinin sekiz sömestre (4 yıl) çıkarılması oldu. 1944’te yeniden Tıp fakültesine bağlandı; ders programlarında değişiklikler ve öğretim kadrolarına ilâveler yapıldı. 1961’de Beyazıt meydanındaki eski Maliye nezareti binasına taşındı. 1963’te Eczacılık fakültesi adiyle öğretime başladı.

Eczacılık fakültesine bağlı kürsüler şunlardır: Analitik kimya, Biyokimya, Farmakog-nozi, Farmakoloji, Farmasötik Botanik, Marmasötik kimya, Galenik Farmasi Mikrobiyoloji, Toksikoloji. (m)Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı