Çocuk Sağlığı

Emzirme Döneminde Beslenme

Emziren Anne'nin Beslenme Listesi

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Hamilelik sürecinde oldukça önemli olan beslenme şekli, hamilelik tamamlandıktan ve bebek dünyaya geldikten sonra da oldukça önem taşıyor. Emziren annenin beslenmesinde dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunuyor.

Bebek ilk aylarda, hatta bir sorun olmadığı takdirde ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Bu beslenmenin düzgün ve yeterli bir şekilde olabilmesi için de annenin bebek için uygun olacak miktarda süt salgılaması şarttır.

Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme döneminde beslenme bunun için büyük önem taşır. Annelerin doğumdan sonra tüm ilgisi bebeğe ve bebeğin ihtiyaçlarına kaydığı için bazı noktalarda kendi ile alakalı detayları atlayabilir. Beslenme de bu detaylardan biridir. İyi süt verebilmek ve bebeğe faydalı olabilmek için beslenmede dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için paylaşıyoruz.

Anne, doğumdan sonra fazla kilolarını vermek için çaba sarf etmek yerine, düzenli bir emzirme programı oluşturmalıdır. Zaten emzirmek anneye yeterince kalori harcatacaktır ve eğer besinlerden süt üretimi için yeterli takviye sağlanamazsa, beden bu ihtiyacı bünyenin kendisinden karşılamaya çalışacaktır.

Emzirme Programı

Bu da annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir durumdur. Bu yüzden anne emzirme dönemindeyken günde en az bir porsiyon etli sebze yemeği ya da kuru baklagillerden oluşan bir yemek yemelidir. Bu kuru fasulye, nohut ve benzeri baklagiller olabilir. Bunun yanı sıra protein bakımından zengin yiyeceklere yönelmekte de fayda var. Süt, yumurta, yoğurt ve peynir gibi gıdaların tüketimi asla atlanmamalıdır.

Protein bakımından zengin yiyeceklerin yanı sıra, emzirme döneminde sebze tüketimi de oldukça önemlidir. Yalnız ilk 4 ile 6 ay arasında oluşabilecek gaz sorununun önüne geçmek için bazı sebzelerden de uzak durmak gerekebilir. Hem annede hem de bebekte gaz oluşumunu engellemek ya da en az seviyeye indirgemek için lahana, brokoli, karnabahar gibi sebzelerden ilk aylarda uzak durmak gerekebilir.

Emzirme Döneminde Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme

Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunun yanı sıra soğuk ve şekersiz süt, çiğ sebze meyve ve yoğurt gibi ürünlerin tüketimini sınırlamak mantıklı olacaktır. Emzirme döneminde beslenmede dikkat edilmesi gerekenler oldukça fazladır. Doğal besinlerden alınamayan iyot, iyotlu tuz kullanımı ile giderilmelidir. Bu sayede anne sütünden bebeğe bu takviye yapılmış olur. Bebeğin beslenmesinin en önemli parçası olan anne sütüne hangi maddeleri alırsanız, bebeğinizin vücuduna o maddeler taşınacaktır. Bunu unutmadan sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı