Ansiklopedi

Eski Mısırda Yaşam

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Eski Mısır’da yaşam zordu ve Mısırlıların fazla bir şeyleri yoktu. Ama mutlu yaşamak için yeterince şeye sahiptiler.

Mısır çok verimli bir ülkeydi, bu yüzden insanların aç kalmasına gerek yoktu. Yiyecek evde yetiştirilebilir, ticaretle kazanılabilir (para yoktu) ya da avlanabilirdi.

Ticaret yapmanın yaygın bir yolu takastı – eğer başka birinin istediği bir şeye sahipseniz, bunu onun ihtiyacı olan bir şeyle takas edebilirdiniz. Ayrıca komşunuzdan sizin için iş yapmasını isteyebilir ve daha sonra yiyecek veya ihtiyaç duydukları diğer şeylerle geri ödeyebilirsiniz.

Eski Mısır’da yaşam bugünkünden çok daha farklıydı, ancak bazı sabitler vardı. Mısırlılar kendi yiyeceklerini yetiştirmekte sorun yaşamayan çok verimli bir halktı. Yiyecek evde yetiştirilebilir, takas yoluyla kazanılabilir (para yoktu) ya da avlanabilirdi.

Nil Nehri eski Mısır halkı için bol miktarda su kaynağı sağlıyordu. Nil hem içme suyu hem de tarım için sulama suyu sağlıyordu. Aslında, Mısır’ın bu kadar müreffeh olmasının ana nedenlerinden biri zengin toprakları ve Nil Nehri’nden gelen bol miktarda su olmuştur.

Mısır’ı Afrika ve Asya’dakiler de dahil olmak üzere diğer ülkelere bağlayan birçok ticaret yolu vardı. Nil Nehri aynı zamanda bu ülkeler ile Mısır’ın kendisi arasında mallar için ulaşım yolları da sağlıyordu.

Mısırlılar, avcılık ya da tarım gibi doğal kaynaklar; hayvanlar ya da bitkiler; balıkçılık ya da çiftçilik gibi insan faaliyetleri; yağmur ya da kuraklık gibi hava koşulları gibi hayatın farklı yönlerini yöneten pek çok tanrı ve tanrıçaya taparlardı.

Eski Mısır’da yaşam sadece bereketli değil aynı zamanda çeşitliydi. Yiyecekler evde yetiştirilebilir, takas yoluyla kazanılabilir (para yoktu) ya da avlanabilirdi.

Nil Deltası dünyanın en verimli yerlerinden biriydi ve insanların kendi bahçelerinde yiyecek yetiştirmelerini mümkün kılıyordu. Nil Nehri, yiyecek ve gelir için bol miktarda balık da sağlıyordu.

Hayvanlar da eski Mısır’da yaşamın önemli bir parçasıydı. Köpekler avlanmak için yetiştirilir, arabaları çekmek ve tarlaları sürmek için kullanılırdı. Atlar taşımacılığın yanı sıra binicilik ve yarış için de kullanılıyordu. Filler yük hayvanı ve savaş makinesi olarak kullanılıyordu (bugün hala kullanılıyorlar).

Mısırlılar kedilerini çok sever ve onlara tanrı gibi taparlardı! Kedilerin insanlarla konuşabildiğine inanırlardı, bu da onları Mısır yaşamında çok önemli kılıyordu.

 

Eski Mısır’da yaşam çoğunlukla cennet gibiydi. Su ve balık sağlayan Nil Nehri, tüm Mısırlılar için bir geçim kaynağıydı. Sıkıntıya yol açabilecek hiçbir hastalık ya da parazit yoktu. Hava yıl boyunca istikrarlı ve güneşliydi (yılda sadece 1-2 yağmur mevsimi vardı).

Mısırlılar saz çatılı kerpiç evlerde yaşıyordu. Elleriyle öğüterek un haline getirdikleri buğday ve arpadan yaptıkları ekmeği yerlerdi. Mısır’da pirinç ya da patates yetiştirilmiyordu çünkü bunlar henüz kullanılmaya başlanmamıştı; ancak hurma, incir ve üzüm gibi yerli meyveleri vardı. Eski Mısırlılar ayrıca et için koyun, keçi ve domuz yetiştiriyorlardı; süt veya yün üretimi için herhangi bir hayvan kullanmıyorlardı – bu, o dönemde Nil Nehri Vadisi boyunca daha kuzeyde yaşayan çobanlar (yani İbraniler) tarafından yapılıyordu.

Mısırlı çiftçiler ayrıca yıl boyunca tarlalarında ve bahçelerinde zeytin, üzüm, buğday ve arpanın yanı sıra pamuk (giysi için) yetiştirdiler; bu ürünler onlara az yağış alan kış mevsimi hariç her mevsim yiyecek sağladıSağlık Kitabı Google News

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı