Evde Doğal Şampuan Yapımı

Evde Doğal Şampuan Yapımı

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

Kuru şampuan son zamanlarda insanların dolaplarında daha sık yer almaya başladı. Özellikle sık sık saçını yıkayamayanların can kurtaranı olan bu ürün, saçınızı yıkadıktan birkaç gün sonra kullandığınızda hemen imdadınıza koşar. Özellikle yağlı saçlara sahip insanların kurtarıcısıdır. Yazımızda evde doğal şampuan yapımı hazırlanışını anlatacağız.

Evde Doğal Şampuan Yapımı

Evde Doğal Şampuan Yapımı
Evde Doğal Şampuan Yapımı

Kuru şampuanın (ya da yarı-kuru şampuanın) esas özelliği ise saçınızın yağlı kısımlarına yağı dengeleyecek bir ürün (ararot nişastası veya mısır nişastası) koyarak, o bölgelerin temiz gözükmesini sağlamaktır. Özellikle saçınızı şekillendireceğiniz zamanlarda oldukça yararlı olacaktır. Kirli saç, temiz saça oranla daha kolay toplanır ve şekil alır. Ancak daha kolay şekil alabilmesi için artık saçınızın kirli gözükmesine gerek yok! Özellikle düğün gibi önemli günler öncesi saçınızın daha güzel olmasını istiyorsanız yaklaşık üç gün saçınızı yıkamadan bekleyin.

Yarı kuru sağlıklı şampuan için yağ dengeleyici ürününüzü vodka, ispirto ya da rom gibi uçucu sıvılarla karıştırın.

Piyasadaki kuru şampuanlar “izobütan, bütan, propan” gibi zararlı kimyasalları içermesinin yanı sıra daha pahalı olabiliyorlar. Bunun yerine kendi kuru şampuanınızı yapın! Sadece %95 tasarrufla kalmayacak, saçlarınız için zararlı onlarca kimyasala da maruz kalmayacaksınız.

İşte saç tipinize göre uyarlayabileceğiniz ev yapımı kuru şampuanın malzemeleri

 • 1 / 4 bardak ararot nişastası ya da GDO’suz mısır nişastası (Koyu renk saçlarınız varsa 2 yemek kaşığı kakao ile 2 yemek kaşığı ararot ya da mısır nişastası karışımını kullanabilirsiniz)
 • 5 damla esansiyel yağ (Tercihen eklenir)
 • Eski saç tarağı (Tercihen kullanılır)

Ev yapımı kuru şampuanın hazırlanışı

 • Esansiyel yağları ararot ya da mısır nişastasının içerisine damlatın. Bir kaşık yardımıyla karıştırın. Karışımı küçük bir kavanozda saklayabilirsiniz. Ev yapımı kuru şampuanınızı saçınızın köklerine bir tarak yardımıyla uygulayın. İsterseniz saç fırçası kullanmayabilirsiniz ancak saç fırçası kullanmak, saçınızı şekillendirmeye yardımcı olacaktır. Tarak kullanmıyorsanız karışımı saçınıza dökün ve parmaklarınızla yayın.

Kuru şampuan yerine yarı-kuru şampuan kullanmayı düşünüyorsanız, onun da kuru şampuan kadar etkili olacağını belirtmeliyim. Yarı kuru şampuan içinse karışıma bir miktar su katmalısınız.

Açık ya da koyu saçlara uygun ev yapımı yarı-kuru şampuan

 • 1 bardak ılık su
 • 1 / 4 bardak ararot ya da mısır nişastası
 • 1 / 4 bardak ispirto /tarifte yer almasına rağmen tavsiye etmiyoruz)
 • Esansiyel yağ ya da parfüm

Hazırlanışı: Bütün malzemeleri küçük bir sprey kutusuna koyun ve iyice çalkalayın. Her sıkımdan önce çalkalayın ve saçınızın köklerine, yağlı kısımlarına sıkın. Saçınızı kurumaya bırakın.

Ev yapımı kuru şampuan için tüyolar

 • Ararot ya da mısır nişastasını cam kavanozda saklayın, kuru şampuan olarak kullanmanın yanısıra makyajınızı sabitlemenizi de sağlayacaktır.
 • Saçlarınız koyu renkliyse ve kakao kullanmak istemiyorsanız, normal ararot kullanın ve bir gece öncesinde yatmadan saçınıza uygulayın. Bir gece öncesinden yapamadıysanız en azından 2 saat önce saçınıza uygulayın ki, yağı dengeleyebilsin.

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı FacebookSağlık Kitabı Google News

“Evde Doğal Şampuan Yapımı” için 14 cevap

 1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.