İlaçlar

FERRO AROMA Şurup

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

FERRO AROMA
Şurup

Aroma

Etken Madde(ler):
Ferri amonyum sitrat 150 mg/5 ml

Piyasa Şekilleri:
150 ml’lik cam şişelerde.

Kullanım Şekli:
Günlük doz büyüklerde 3 kez 1 çorba kaşığı; 1 yaşından küçük çocuklara günde 1/2 ölçek; 1-5 yaş için günde 2 kez 1/2 ölçektir. Yemeklerde veya tercihan yemeklerden sonra verilir.

Endikasyonları:
Demir gereksiniminde kullanılır. Kronik hemoraji, gebelik, menstürasyondaki fazla kanama, nekahat, malabsorbsiyon ve demir eksikliğine bağlı anemilerde endikedir.

Kontrendikasyonları:
Demir eksikliği olmayan anemilerde kullanılmamalıdır. Demir emilimi bozukluğu hemoglobinopatisi (hemokromatosis ve hemosiderosis) ve gastrointestinal sistem hastalığı olanlarda (örn. peptik ülser, ülseratif kolit, pankreatit) kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Demir kalın barsakta sülfür haline geçerek feçesi siyaha boyar. Bu nedenle sindirim kanalında kanama olduğu şüphesine kapılmaması için hasta uyarılmalıdır. Gebelerde aşırı demir alınması teratojen etkiye neden olabilir

Yan Etkileri:
Oral demir tedavisinde bazan kusma ve ishal, yüksek dozlarda alındığında mide ve duodenumda yapabileceği etkiye bağlı olarak hematemez oluşturabilir. Bu etkileri önlemek için müstahzarlar yemek arasında veya yemekten hemen sonra alınmalıdır. Demir eksikliği bulunmayan anemilerin demirle tedavisinde, demir eksikliğine bağlı anemilerdeyse yüksek dozda veya uzun süre kullanımı kronik intoksikasyona neden olabilir. Hemosideroz görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Magnezyum trisilikat ve karbonat gibi antasitler, süt, çay demir tuzlarının emilimini azaltır. E vitamini de demirli müstahzarlarla birlikte verilmemelidir. Tetrasiklin ve demirli müstahzarların birlikte verilmesi gerekiyorsa ilaçlar iki saat arayla alınmalıdır.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı