İlaçlar

FERRO SANOL Damla

Sağlık Kitabı Google News


İnstagram Sayfamızı takip etmeyi unutmayın! Sağlık Kitabı İnstagram

FERRO SANOL
Damla

Adeka

Etken Madde(ler):
Ferro glisin sülfat 170 mg/ml

Piyasa Şekilleri:
30 ml’lik damlalıklı şişelerde.

Kullanım Şekli:
İlaç bir miktar su ile yemeklerden derhal sonra alınır. Yetişkin Dozu: İleri demir yetmezliği anemilerinde, 1-2 hafta süre ile günde 2-3 kez yaklaşık 40 damla (1.5 ml) alınır. Bu doz daha sonra genellikle günde 2-3 kez yaklaşık 30’ar damla (1 ml)’ye indirilir. Bu miktar bütün hafif anemiler için yeterlidir. Kan tablosu normale dönüştükten sonra bile 8 ila 14 gün ilacın alınması sürdürülmelidir. Böylece organizmanın demir depoları doldurulmuş olur. Çocuk Dozu: Yaşlarına göre günde 5 ila 30 damla, öncelikle mama veya yemeklerine karıştırılarak verilir.

Endikasyonları:
Gizli ve açık-belirgin demir yetmezliği anemilerinde; gelişim bozukluklarında; hastalık sonrası ve ameliyat sonrası zayıflıkta; yorgunluk, bitkinlik ve güçsüzlük durumlarında (demir eksikliğine bağlı); gebelik ve lohusalıkta, özellikle multipara’da ve ağır menstrual kan kaybı olan kadınlarda, kan bağışında bulunanlarda kullanılır.

Kontrendikasyonları:
Hemosiderosis’te, hemokromatosis’te, kronik hemoliz, demir kullanma bozukluklarında (sidero akrestik anemi, kurşun anemisi, talasemi’de), demirin oral yolla alınmasında tolere olma yeteneği bulunmayan durumlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar:
Oral yolla alınan ve midenin asit ortamında çözünen demir bileşikleri lokal tahriş edici etkileri nedeni ile ülseri kötüleştirirler.

Yan Etkileri:
Alışılmış oral dozlarda olayların %10’unda kabızlık, yaklaşık %5’inde ishal görülebilir. Günde 200 mg ferro demiri alındığında %7, günde 400 mg alındığında %20 gastrik ağrı olabilir. Feçesi siyah renge boyar. Bu, alınmış olan ilaçtan bir kısmının absorpsiyona uğramadan dışarı atılmasından ileri gelmektedir. İlaç alınmasının kesilmesi ile bu yan etki ortadankalkar.

İlaç Etkileşimleri:
Antasit maddelerle ve tetrasiklin gibi ilaçlarla, süt veya çay gibi içeceklerle birlikte alındığında demirin absorpsiyonu azalır. Bu nedenle, bu tür ilaçlar ve içecekler ile birlikte alınmamalıdır. Eğer alınacaklarsa, demirin absorpsiyonuna tesir etmemeleri için bir süre geçtikten sonra alınmaları önerilir. İçerdiği demir nedeni ile idrarda “Diagnex-Blue” atılımını arttırabilir. Ayrıca “Guajak Testi”nde yanıltıcı pozitif sonuç verebilir.Sağlık Kitabı Google News
Etiketler

Çağlar Yıldız

Sağlık Kitabı; En Son Çıkan Güncel Sağlık Haberleri, Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Tedavi Yöntemleri, Çocuk Sağlığı, Cilt ve Bakım Gibi Konular Hakkında Bilgiler Verir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. test

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı